Ana SayfaGündemMerkez Bankası'ndan Stopaj İndirim Kararı Alındı!

Merkez Bankası’ndan Stopaj İndirim Kararı Alındı!
M

-

Merkez Bankası (MB), Türk Lirası’nı daha cazip hale getirmek için politika faizini yüzde 17 oranına yükseltti. Türk Lirası’nın cazibesini artırmak için mevduatta yapılan stopaj indiriminin benzeri bankaların ihraç ettiği bono ve tahvillere de uygulanacak. Merkez Bankası tarafından alınan karara göre, 31 Mart tarihine kadar bankalar tarafından ihraç edilen tahvil ve bonolardan elde edilen gelir ve kazançlarda stopaj oranı vadesi 6 ay dahil olmak üzere, 6 aya kadar oranlarda yüzde 5 ve 1 yıl dahil olmak üzere 1 yıla kadar olanlarda yüzde 3 seviyesine indirildi.

Karar, Neleri Değiştirecek?

Kararla birlikte, bankaların ihraç ettiği bono ve tahvillerdeki stopaj oranları Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarından elde edilen gelirlere uygulanan oranlarla eşitlenmiş oldu. Parasını Türk Lirası cinsi enstrümanlarla değerlendirmek isteyenler için her iki yatırım aracının da uygun olabileceği düşünülüyor. Her iki yatırım aracı da sabit gelirli yatırım aracı olmasıyla dikkat çekiyor. Yatırım yapıldığında, yatırımın vadesinde elde edilecek faizi bilip vadesi beklendiği takdirde ana parayı faiziyle almanın mümkün olduğu vurgulandı. İki yatırım aracının arasındaki en büyük fark vergi oranlarıydı ancak aradaki bu farkın kalkmasıyla birlikte, bankaların daha önce ihraç ettikleri bonoların faizi yıllık bileşik yüzde 16.90 seviyelerinde yer alıyor. Bunu alanlar vade sonunda yüzde 5.3 net getiri elde edecek. Bankalar genel olarak aynı vadeye yüzde 17 civarı faiz veriyor. Yatırımcılar bankalarla mevduat için faiz pazarlığı yaparak daha yüksek oran talep edebilirler.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,387TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol