Ana SayfaGündemMerkez Bankası'ndan Stopaj İndirim Kararı Alındı!

Merkez Bankası’ndan Stopaj İndirim Kararı Alındı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

Merkez Bankası (MB), Türk Lirası’nı daha cazip hale getirmek için politika faizini yüzde 17 oranına yükseltti. Türk Lirası’nın cazibesini artırmak için mevduatta yapılan stopaj indiriminin benzeri bankaların ihraç ettiği bono ve tahvillere de uygulanacak. Merkez Bankası tarafından alınan karara göre, 31 Mart tarihine kadar bankalar tarafından ihraç edilen tahvil ve bonolardan elde edilen gelir ve kazançlarda stopaj oranı vadesi 6 ay dahil olmak üzere, 6 aya kadar oranlarda yüzde 5 ve 1 yıl dahil olmak üzere 1 yıla kadar olanlarda yüzde 3 seviyesine indirildi.

Karar, Neleri Değiştirecek?

Kararla birlikte, bankaların ihraç ettiği bono ve tahvillerdeki stopaj oranları Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarından elde edilen gelirlere uygulanan oranlarla eşitlenmiş oldu. Parasını Türk Lirası cinsi enstrümanlarla değerlendirmek isteyenler için her iki yatırım aracının da uygun olabileceği düşünülüyor. Her iki yatırım aracı da sabit gelirli yatırım aracı olmasıyla dikkat çekiyor. Yatırım yapıldığında, yatırımın vadesinde elde edilecek faizi bilip vadesi beklendiği takdirde ana parayı faiziyle almanın mümkün olduğu vurgulandı. İki yatırım aracının arasındaki en büyük fark vergi oranlarıydı ancak aradaki bu farkın kalkmasıyla birlikte, bankaların daha önce ihraç ettikleri bonoların faizi yıllık bileşik yüzde 16.90 seviyelerinde yer alıyor. Bunu alanlar vade sonunda yüzde 5.3 net getiri elde edecek. Bankalar genel olarak aynı vadeye yüzde 17 civarı faiz veriyor. Yatırımcılar bankalarla mevduat için faiz pazarlığı yaparak daha yüksek oran talep edebilirler.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.