Merkez Bankası O Verileri 4 Ocak’tan İtibaren Açıklayacak!

0
Merkez Bankası O Verileri 4 Ocak’tan İtibaren Açıklayacak!

Merkez Bankası, yapmış olduğu son açıklama ile beraber resmi internet siteleri üzerinden piyasa verileri başlığı çerçevesinde swap verilerinin açıklanmaya başlanacağını bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan resmi açıklamada, TCMB tarafından yurt içi piyasalarda bankalarla yapılan swap işlemleri ve BIST özelindeki Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda gerçekleştirilen TL uzlaşmalı vadeli döviz işlemlerine dair stok verilerin tümünün, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası internet sitesinde bulunan İstatistikler/Piyasa Verileri başlığı altında paylaşılacağı açıklandı. Merkez Bankası, bahsi geçen verilerin tümünü İstatistikler/Piyasa Verileri bölümünden yayınlayarak bilgilendirme yapmaya başlayacak.

Günlük Olarak Yayımlanacak

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın almış olduğu bu karar, bugün gerçekleştirilen açıklama ile resmiyet kazanmış oldu. Alınan yeni karar doğrultusunda günlük veri paylaşımı yapılacak. Merkez Bankası, 4 Ocak 2021 tarihinden itibaren taraf olduğu swap işlem verilerinin tümünü günlük olarak yayımlayacağını bir bildiri ile açıkladı. Banka tarafından yapılan açıklama ile beraber, swap verilerinin açıklanması da kesinlik kazanmış oldu.

İnternet Sitesinde Paylaşıldı

Taraflı türev işlemler verilerinin yayınlanmasına dair gerçekleştirilen duyuruda, Merkez Bankası’nın yeni kararı açıklandı. Resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada TCMB tarafından yurt içi piyasalardaki bankalar ile gerçekleştirilen ve taraf olunan swap işlemlerinin tümünün, 4 Ocak 2021 tarihinden itibaren İstatistikler/Piyasa Verileri bölümünde günlük olarak yayımlanmaya başlanacağı bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın