Ana SayfaGündemTürkiye Halk Bankasının Takipteki Alacakları Yüzde 86,7 Arttı!

Türkiye Halk Bankasının Takipteki Alacakları Yüzde 86,7 Arttı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Varlık Fonu’na devredilmiş olan Türkiye Halk Bankası’nın takipteki alacakları bir yıl içinde yüzde 86,7 oranında arttı. Sayıştay denetçilerinin Türkiye Halk Bankası’nın 2019 yılı faaliyetlerine ilişkin oluşturduğu raporda kredilerin takibe dönüşüm oranının arttığı açıklandı.

Tahsili Şüpheli Alacaklar Arttı

2018 yılında kredierin takibe dönüşüm oranı yüzde 3,3 olarak açıklanıken bu oran 2019 yılı Aralık ayı itibarıyşa yüzde 5,1 seviyesine yükseldi. Türkiye Halk Bankası’nın reeskontlar dahil olmak üzere takipteki kredileri 2018 yılında 8.528 milyon Türk Lirası iken bu rakam 2019 yılında yüzde 86,7 oranında artarak 7.392 milyon Türk Lirası artarak 15.920 milyon liraya ulaştı. 2019 yılı verilerine göre, önceki yılın sonundaki rakamlara göre tahsil imkanı sınırlı alacaklar yüzde 8 oranında, tahsili şüpheli alacaklar ise 286,6 oranında olduğu açıklandı. Zarar niteliğinde alacaklar ise yüzde 47,5 oranında arttı.

2019 yılında takibe giren 7.499 milyon TL’lik alacağın 2.622 milyon TL’si kurumsal kredilerden, 1.230 milyon TL’si ticari kredilerden, 3.256 milyon TL’si KOBİ kredilerinden ve 319 milyon TL’si ise bireysel kredilerden oluştuğu belirtildi. Dönem içerisinde takibe akrarılan tutar, bir önceki yıla oranla yüzde 129,7 olurken, takipten yapılan tahsilat ise yüzde 42,1 oranlarında artış gösterdi.

Alacaklardan Sonuç Çıkar Mı?

Türkiye Halk Bankası’nın 5 milyon TL ve üzeri tutardaki takipteki kredi dosyalarına yönelik yapılan incelemeler neticesinde denetçiler bazı saptamalarda bulundu. Bu saptamalara göre, Banka’nın takibe intikal eden alacak tutarlarının, önceki yıla nazaran artış gösterdiği, risk-teminat dengesinin Banka aleyhinde olacağı ve olumsuz yönde gelişeceği bildirildi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...