Yer Altı Ekonomisi Nedir? Yer Altı Ekonomisi Nasıl Takip Edilir?

Yer Altı Ekonomisi Nedir? Yer Altı Ekonomisi Nasıl Takip Edilir? Yer altı Ekonomisi Kaça Ayrılır? Suç Ekonomisi Nedir? Detaylar İçin...

Google Haberlere Abone Ol:

Yeraltı ekonomisi; suç ekonomisi, mafya ekonomisi ve kara para ekonomisi diye adlandırılmaktadır. Bu tanımlara göre yeraltı ekonomisi toplum tarafından kötü ve ahlaki olmayan faaliyetleri ifade etmektedir.

Başlıklar

Yer altı Ekonomisi Nedir?

Yeraltı ekonomisi, kayıt dışı ekonominin suç ya da kara para sektörünü teşkil etmektedir. Yeraltı ekonomisi uyuşturucu ticareti, dolandırıcılık, kalpazanlık, gümrük kaçakçılığı, silah kaçakçılığı, organ ve insan ticareti, tek ve senet tahsili gibi yapılması yasalarca suç teşkil eden eylemlerden oluşmaktadır.

Yer altı Ekonomisi Kaça Ayrılır?

M. Bagachwa’mn (1995) düşüncesine göre yeraltı (underground) ekonomisi üçe ayrılmaktadır. İlki; yasal formlara uymayan gayri resmi (enformel) sektördür. Bir sonraki; paralel ekonomidir. Sonuncusu ise, kara ekonomidir. Bagachwa’ ya göre yasadışı sektör, çok küçük boyutlu üretim yapıları ve mal ve hizmet üretimini içermektedir. Bu ekonomik faaliyetler kentsel ve kırsal kesimde çalışan işçiler veya bağımsız, şahsı adına çalışan küçük ölçekli girişimcilerin yoğunlaştığı faaliyetler türündendir. Paralel ekonomilerde ise üretilen mal ve hizmetler oluşumu sebebiyle legaldir. Fakat bu piyasada, üretim ve ticaret faaliyetleri illegal olarak yapılmaktadır. Esas gaye, vergi ödemekten kaçınmak veya vergiden kısmen kaçırmaktır. Kara ekonomilerde ise, mevzu bahis olan mal ve hizmetlerin üretimi ve dağıtımı devlet tarafından kesin olarak yasaklanmıştır. Tersi durumda, cezai işlem söz konusudur.

Bagachwa’ ya göre üç unsur bir araya gelerek genel bir yeraltı ekonomisi olarak bilinen sözcüğü oluşturur.

Suç Ekonomisi Nedir?

Kayıt dışı ekonominin bir başka alt başlığı ise, yasalara uygun olmayan mal ve hizmet üretimi neticesinde oluşan kayıt dışı ekonomi, yani suç ekonomisidir. Suç ekonomisinde önemli olan husus, faaliyetin yasaların çizdiği çerçeve dahilinde olmaması değil, bilhassa o işin yasaklanmasıdır.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…