BDDK’tan Piyasalara Manipülasyon Düzenlemesi

0
BDDK’tan Piyasalara Manipülasyon Düzenlemesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, piyasalarda suçun kapsamının net olmamasından ve ucu açık bir düzenleme olduğu sebebi ile finansal piyasalarda manipülasyon ve uygulamaları belirleyen yönetmeliği değiştiriyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinde bulunan Berat Albayrak’ın aktif faaliyet sürdürdüğü dönemde hayata geçirilen düzenleme, çok sayıda bankacı ve uzman tarafından yoruma açık bir şekilde nitelendirilmişti. Bu nedenle de yoruma açık maddeler de içeren düzenleme, döviz işlemlerinin de yer aldığı birçok işlemi kapsayabileceği sebebi ile eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. Bu kapsamda önemli bir adım atmaya hazırlanan BDDK, finansal piyasalardaki manipülasyon ve yanıltıcı işlemleri belirleyen yönetmelikte değişikliğe hazırlanıyor.

Suçlanma Riskini Azaltma Hamleleri

Bankalar, Albayrak dönemindeki düzenleme sonrasında suçlanma riski ile karşı karşıya kalmamak adına çalışanlarına iletişim sınırlamaları uygulayarak çeşitli önlemler almıştı. Reuters’a bilgi geçen toplam beş kaynağın, BDDK’nın planlamalarında olan yeni düzenleme ile ilgili bir çalışma yaptığı detayı paylaşılırken bu kapsamda yönetmeliğin AB’ye uyumlu bir hale getirilmesi ve ucu açık bir maddenin kalmaması adına üzerinde yoğunlaşıldığı belirtildi.

Resmi Gazete’de Yayımlanmıştı

Yönetmelik olarak kamuoyu ile paylaşılması beklenen uygulamanın bir önceki düzenlemesi, 2020 yılında Resmi Gazete’de de yayımlanmıştı. 2020 yılının Mayıs ayında paylaşılan yönetmelik ile Bankacılık ve Düzenleme Kurulu, finansal piyasalardaki yanıltıcı işlemleri, uygulamaları ve manipülasyonları belirleyen yeni kararlarını Resmi Gazete’de yayımlamıştı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın