Ana SayfaGündemBDDK’tan Piyasalara Manipülasyon Düzenlemesi

BDDK’tan Piyasalara Manipülasyon Düzenlemesi

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, piyasalarda suçun kapsamının net olmamasından ve ucu açık bir düzenleme olduğu sebebi ile finansal piyasalarda manipülasyon ve uygulamaları belirleyen yönetmeliği değiştiriyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinde bulunan Berat Albayrak’ın aktif faaliyet sürdürdüğü dönemde hayata geçirilen düzenleme, çok sayıda bankacı ve uzman tarafından yoruma açık bir şekilde nitelendirilmişti. Bu nedenle de yoruma açık maddeler de içeren düzenleme, döviz işlemlerinin de yer aldığı birçok işlemi kapsayabileceği sebebi ile eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. Bu kapsamda önemli bir adım atmaya hazırlanan BDDK, finansal piyasalardaki manipülasyon ve yanıltıcı işlemleri belirleyen yönetmelikte değişikliğe hazırlanıyor.

Suçlanma Riskini Azaltma Hamleleri

Bankalar, Albayrak dönemindeki düzenleme sonrasında suçlanma riski ile karşı karşıya kalmamak adına çalışanlarına iletişim sınırlamaları uygulayarak çeşitli önlemler almıştı. Reuters’a bilgi geçen toplam beş kaynağın, BDDK’nın planlamalarında olan yeni düzenleme ile ilgili bir çalışma yaptığı detayı paylaşılırken bu kapsamda yönetmeliğin AB’ye uyumlu bir hale getirilmesi ve ucu açık bir maddenin kalmaması adına üzerinde yoğunlaşıldığı belirtildi.

Resmi Gazete’de Yayımlanmıştı

Yönetmelik olarak kamuoyu ile paylaşılması beklenen uygulamanın bir önceki düzenlemesi, 2020 yılında Resmi Gazete’de de yayımlanmıştı. 2020 yılının Mayıs ayında paylaşılan yönetmelik ile Bankacılık ve Düzenleme Kurulu, finansal piyasalardaki yanıltıcı işlemleri, uygulamaları ve manipülasyonları belirleyen yeni kararlarını Resmi Gazete’de yayımlamıştı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...