Ana SayfaGündemMerkez Bankalarının Satışında Türkiye Lider

Merkez Bankalarının Satışında Türkiye Lider
M

-

Dünya Altın Konseyi verilerinden derlenen bilgilere göre, 2020 yılının Kasım ayı ile ilgili raporda Türkiye, merkez bankalarının sattığı sarı metal listesinde ilk sırada yer aldı.

Dünya Altın Konseyi tarafından açıklanan veriler kapsamında, ülkelerin merkez bankaları 2020 yılının Kasım ayında aldıkları sarı metalden daha fazla satış yaparak önemli bir ilke imza attılar. Bu veriler çerçevesinde, 2020 yılında ilk defa Kasım ayında merkez bankaları, sarı metal satışını alımların önüne geçirdi ve satıcı tarafında yer aldı. Verilere göre Türkiye, en fazla altın satışını yapan ülke olmayı başarırken, listede yer alan ülkeler ve sıralamalar da dikkat çekti.

Salgın En Büyük Etken

Yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik etkileri minimum seviyeye indirme amacı güden merkez bankaları, bu kapsamda sarı metal ticareti yapmaya başladı. Bahsi geçen listede 2010 yılından bu yana ilk defa merkez bankalarının satıcı konuma geldiği belirtilirken, Kasım ayı verilerine göre Türkiye ön plana çıktı.

Global Rezervler Azalıyor

Dünya Altın Konseyi, paylaşmış olduğu raporlarda Kasım ayında global anlamdaki rezervlerin 6,5 ton tutarında azaldığını belirtti. Kasım 2020’de toplamda 16 ton altın alımı yapılırken, satış rakamı 23,3 ton olarak açıklandı. 23,3 ton altın satışının yapıldığı Kasım ayında Türkiye, bu miktarın 20,9 tonunu satarak listede ilk sırada yer aldı. Diğer bir ülke olan Moğolistan, 2,4 ton altın satışı yaptı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,262BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol