Merkez Bankalarının Satışında Türkiye Lider

0
Merkez Bankalarının Satışında Türkiye Lider
Merkez Bankalarının Satışında Türkiye Lider

Dünya Altın Konseyi verilerinden derlenen bilgilere göre, 2020 yılının Kasım ayı ile ilgili raporda Türkiye, merkez bankalarının sattığı sarı metal listesinde ilk sırada yer aldı.

Dünya Altın Konseyi tarafından açıklanan veriler kapsamında, ülkelerin merkez bankaları 2020 yılının Kasım ayında aldıkları sarı metalden daha fazla satış yaparak önemli bir ilke imza attılar. Bu veriler çerçevesinde, 2020 yılında ilk defa Kasım ayında merkez bankaları, sarı metal satışını alımların önüne geçirdi ve satıcı tarafında yer aldı. Verilere göre Türkiye, en fazla altın satışını yapan ülke olmayı başarırken, listede yer alan ülkeler ve sıralamalar da dikkat çekti.

Salgın En Büyük Etken

Yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik etkileri minimum seviyeye indirme amacı güden merkez bankaları, bu kapsamda sarı metal ticareti yapmaya başladı. Bahsi geçen listede 2010 yılından bu yana ilk defa merkez bankalarının satıcı konuma geldiği belirtilirken, Kasım ayı verilerine göre Türkiye ön plana çıktı.

Global Rezervler Azalıyor

Dünya Altın Konseyi, paylaşmış olduğu raporlarda Kasım ayında global anlamdaki rezervlerin 6,5 ton tutarında azaldığını belirtti. Kasım 2020’de toplamda 16 ton altın alımı yapılırken, satış rakamı 23,3 ton olarak açıklandı. 23,3 ton altın satışının yapıldığı Kasım ayında Türkiye, bu miktarın 20,9 tonunu satarak listede ilk sırada yer aldı. Diğer bir ülke olan Moğolistan, 2,4 ton altın satışı yaptı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın