Yeni Yılda Yatırımcıların Gözdesi Banka Hisseleri

0
Yeni Yılda Yatırımcıların Gözdesi Banka Hisseleri
Yeni Yılda Yatırımcıların Gözdesi Banka Hisseleri

Son yıllar baz alındığı zaman piyasaların gerisinde kalmaya başlayan bankacılık sektörü, 2021 yılı içerisinde yatırımcıların ana gözdelerinden biri olacak.

Covid-19 pandemisi ve öncesindeki az tercih sıklığı sebepleri ile birçok piyasanın gerisinde kalmaya başlayan bankacılık sektörü, yeni yıl ile beraber tekrardan sahne almaya başladı. Geçen hafta ABD Senatosu’nun kontrolünün demokratlara geçmesinin ardından, geçen yılı pandemi sebebi ile zorlu bir yıl geçiren bankacılık sektörü birçok piyasayı geriden takip ediyordu. Bu kapsamda virüs salgını sürecinde aşı ile ilgili gelişen olumlu haberler ile beraber, piyasalar yüzde 25’in üzerinde bir performans göstererek eski günlere dönüş sinyali verdi.

Demokratlar Enflasyon Beklentisini Artırdı

Demokratların Kongre ve Beyaz Saray’da söz sahibi olması, enflasyon beklentilerine olumlu ışık yaktı. Enflasyon verilerinin yükselmesi ile beraber uzun vadeli faiz oranlarının da doğru orantıda yükselmesi ve bankaları kar oranına artı değer katması planlanıyor. Aynı zamanda aşıların da ekonomik toparlanmaya olumlu katkı sağlaması da, yatırımcıların banka hisselerine yakın ilgi göstermesini sağladı.

En Büyük Yükseliş

ABD’de banka hisseleri, geçtiğimiz hafta Georgia seçimlerinin ilanının ardından Kasım 2020’den beri en büyük yükselişini gerçekleştirmişti. Hisselerin yüzde 7 oranında artık göstermesi, ilerleyen dönemlere de yeşil ışık yaktı. Bankacılık sektörü, batık krediler ve virüs salgını nedeniyle, hisselerin uzun bir süredir kötüleşmesi sebepleri çerçevesinde geri planda kalıyordu.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın