500 TL’lik Banknot Ne Kadar Gerekli?

0
500 TL’lik Banknot Ne Kadar Gerekli?
500 TL’lik Banknot Ne Kadar Gerekli?

Son zamanlarda ürün fiyatlarındaki artıştan dolayı cebimizdeki para bozulduğu anda bitiyor. Birçok kişi bu konuda hemfikirken insanlardan gelen açıklamalarda genellikle 100 TL’lik bir banknotu bozdurmam ile bitmesi çok çabuk oluyor gibi yanıtlar alınıyor. Hem tüketimin artması hem de ürün fiyatlarının yükselmesi ile paramızın bir önemi kalmadı. Peki bozdurduğumuz bir banknotun hemen bitmemesi için son zamanlarda sık sık konuşulan 500 TL’lik banknot gerçekten gerekli mi? Talip Aktaş bir köşe yazısında bu konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Talip Aktaş 500 TL’lik Banknotun Gerekli Olup Olmadığını Analiz Etti

Son zamanlarda harcanmaya başlanan banknotların hemen bitmesini şikayet edilmesi akıllara 500 TL’lik banknot yeniden gelsin düşüncesini getirdi. Konu ile ilgili Talip Aktaş detaylı bir analiz yaptı ve değerlendirmelerde bulundu. Talip Aktaş konu ile ilgili değerlendirmelerini köşe yazısında ele aldı. Talip Aktaş’a göre; Cüzdanımızda birçok banknot taşımak yerine 500 TL’lik banknot taşımanın daha kolay olduğunu ve bu nedenle de 500 TL’lik banknotun gelmesi gerektiğini savunuyor. 2009 yılında para birimimizden 6 sıfır atılmasından sonra kullandığımız birim banknot sayılarında her geçen yıl artış yaşandığını söyleyen Talip Aktaş 2020 yılında 200 TL’lik ve 100 TL’lik banknot kullanımının önceki senelere oranla neredeyse 5 kat fazla olduğunu ve geri kalan 50, 20, 10 ve 5 TL’lik banknot kullanımının oldukça azaldığını da vurguladı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın