Banka Hisseleri Dip Seviyeyi Gördü

0
Banka Hisseleri Dip Seviyeyi Gördü
Banka Hisseleri Dip Seviyeyi Gördü

2020 yılının başlarından bu yana güçlü hisselerde yaşanan gelişmelerin neticesinde, banka hisseleri adeta dip seviyeleri yaşamaya başladı. Bankaların piyasa değerleri öz sermayelerinin altına iniş yaptıktan sonra dolar bazında da tarihin en düşük seviyelerine gerilemeye devam etmeye başladı. Özellikle borsada da işlem gören toplam sekiz banka, defter değerlerinin altına düşerek diplerde yer almaya devam etti. Endeksi fazlasıyla etkileyen güçlü hisselerde yaklaşık 1 yıldır yaşanan yabancı satışlar, hisselerin en alt seviyelere gerilemesine sebep oldu.

Banka Hisseleri Toplam Piyasa Değeri 25 Milyar Dolar

Banka Hisseleri Toplam Piyasa Değeri 25 Milyar Dolar
Banka Hisseleri Toplam Piyasa Değeri 25 Milyar Dolar

Banka sektör endeksi hisselerinin toplam piyasa değeri 25 milyar 242 milyon dolar olarak açıklanırken, borsanın toplam değeri de 277 milyar 938 milyon dolar olarak belirtilmişti. Borsanın toplam değerinin ve büyüklüğünün yüzde 9’luk kısmını da yine bankalar oluşturuyor. Değerleme oranlarına bakıldığı taktirde, bankaların öz sermayelerinin de altında işlem görmesi ile gerileme büyük bir hızla devam ediyor.

Halkbank’ın Piyasa Değeri 14 Milyar TL

Banka Hisseleri Dip Seviyeyi Gördü - Banka Hisseleri Dip Seviyeyi Gordu

Değerleme oranları çerçevesinde Halkbank 42 milyar 930 milyon TL’lik öz sermayeye sahip durumda iken, piyasa değeri öz sermayenin altında seyretmeye devam ediyor. Bu kapsamda bankanın piyasa değeri 14 milyar 273 milyon TL seviyelerinde yer alıyor. Aynı şekilde İş Bankası’nın öz sermayesi 67 milyar dolar iken, piyasa değeri de 26 milyar 954 milyon TL olarak açıklandı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın