Halkbank’ın Talebi Nisan Ayında Mahkemede Görüşülecek
Halkbank’ın Talebi Nisan Ayında Mahkemede Görüşülecek

New York İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi tarafından Adalet Bakanlığı sistemine elektronik dosya olarak girilen son karar çerçevesinde, Halkbank dosyasının ele alınma tarihi de belli oldu. İstinaf Mahkemesi, Halkbank’ın talebini kabul etmesinin ardından Nisan ayının ilk haftasında ara duruşma sırasında dosyayı ele alacak. Heyetin toplamda 3 hakimden oluşacağı açıklanırken, duruşmanın tam tarihi de ilerleyen günlerde belirlenecek. Aynı zamanda mahkeme tarihi belli olmaya iyiden iyide yaklaşırken, avukatları ve New York Güney Bölgesi Başsavcılığı da ara duruşmaya katılım göstermek adına başvuruda bulundu.

Halkbank ABD’de Yargılanacak

Halkbank ABD’de Yargılanacak
Halkbank ABD’de Yargılanacak

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, temyiz mahkemesine sunmuş olduğu 66 sayfalık dilekçe ile geçtiğimiz hafta bankanın ABD’de yargılanabileceğini belirtmişti. Başsavcılık ise, itiraz dilekçesinde şu ana kadar görülen davalardan bazı örnekler sunmuştu. Bankanın ABD’ye yalan beyanda bulunduğunu ve ABD mali sistemini kullanarak kara para akladığını belirten Başsavcılık, yargılamanın bu nedenlerden dolayı Amerika’da gerçekleştirileceğini belirtti.

17 Mart’a Kadar Cevap Verecek

17 Mart’a Kadar Cevap Verecek
17 Mart’a Kadar Cevap Verecek

Banka avukatları, ABD’de yaşanan gelişmeler ve sunulan dilekçe üzerine 17 Mart gününe kadar bir cevap verecek. New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmaları, 1 Mart’ta başlayacağının açıklanmasının ardından kısa bir süre sonra 3 Mayıs’a ertelenmişti. İstinaf Mahkemesi, bankanın yapacağı başvuruyu hızlıca değerlendirecek.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın