Kamu Bankalarından Yeni Destek Kredisi Bekleniyor!

0
Kamu Bankalarından Yeni Destek Kredisi Bekleniyor!
Kamu Bankalarından Yeni Destek Kredisi Bekleniyor!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan son veriler ile beraber konut satış rakamlarında önemli bir düşüş meydana gelirken, satış destekleme amacıyla kamu bankalarından destek paketleri bekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu, Şubat ayı konut satış rakamlarını açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre satış oranlarının büyük bir düşüş yaşadığı görüldü. Özellikle 2020 yılının Haziran ayından itibaren açıklanan destek paketleri ile beraber, kamu bankalarından alınan destek kredileri sayesinde konut sektörü Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırmıştı. Bu kampanyalar öncesinde de, pandeminin başladığı Mart ayından itibaren konut satışları adeta durma noktasına gelmişti. Benzer bir durumun yaşandığı 2021 yılı Şubat ayında da satış rakamları yüzde 31 seviyelerinde geriledi, ipotekli konut satışlarında kayıp yüzde 66,5’e kadar ulaştı.

Sektör Darbe Aldı

Sektör Darbe Aldı
Sektör Darbe Aldı

 Haziran 2020’den itibaren belirli bir süre boyunca kamu bankaları tarafından sağlanan düşük faizli kredi imkanları, vatandaşların daha az ödeme yaparak ev sahibi olmasını sağlamıştı. Fakat bu kredilerin bitirilmesi ve faiz oranlarının artması ile beraber gayrimenkul sektörü büyük bir darbe aldı. Enflasyon rakamlarındaki yükseliş ile beraber faiz indirimi konusunda çok uzak ihtimallerin olması, sektörün yeni bir destek kredisi beklentisi içine girmesine neden oldu.

Kamu Bankalarından Adım Bekleniyor

Kamu Bankalarından Adım Bekleniyor
Kamu Bankalarından Adım Bekleniyor

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi bankalarının, geçtiğimiz yılın Haziran ayında yeni normale geçiş sürecinde sağladığı desteklerin tekrarı bekleniyor. Geçtiğimiz yıl, 3 banka da bir yıl ödemesiz toplamda yüzde 0,64 faiz oranı ile müşterilerine konut kredisi vermişti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın