Ana SayfaGündemKamu Bankalarından Yeni Destek Kredisi Bekleniyor!

Kamu Bankalarından Yeni Destek Kredisi Bekleniyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan son veriler ile beraber konut satış rakamlarında önemli bir düşüş meydana gelirken, satış destekleme amacıyla kamu bankalarından destek paketleri bekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu, Şubat ayı konut satış rakamlarını açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre satış oranlarının büyük bir düşüş yaşadığı görüldü. Özellikle 2020 yılının Haziran ayından itibaren açıklanan destek paketleri ile beraber, kamu bankalarından alınan destek kredileri sayesinde konut sektörü Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırmıştı. Bu kampanyalar öncesinde de, pandeminin başladığı Mart ayından itibaren konut satışları adeta durma noktasına gelmişti. Benzer bir durumun yaşandığı 2021 yılı Şubat ayında da satış rakamları yüzde 31 seviyelerinde geriledi, ipotekli konut satışlarında kayıp yüzde 66,5’e kadar ulaştı.

Sektör Darbe Aldı

Sektör Darbe Aldı
Sektör Darbe Aldı

 Haziran 2020’den itibaren belirli bir süre boyunca kamu bankaları tarafından sağlanan düşük faizli kredi imkanları, vatandaşların daha az ödeme yaparak ev sahibi olmasını sağlamıştı. Fakat bu kredilerin bitirilmesi ve faiz oranlarının artması ile beraber gayrimenkul sektörü büyük bir darbe aldı. Enflasyon rakamlarındaki yükseliş ile beraber faiz indirimi konusunda çok uzak ihtimallerin olması, sektörün yeni bir destek kredisi beklentisi içine girmesine neden oldu.

Kamu Bankalarından Adım Bekleniyor

Kamu Bankalarından Adım Bekleniyor
Kamu Bankalarından Adım Bekleniyor

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi bankalarının, geçtiğimiz yılın Haziran ayında yeni normale geçiş sürecinde sağladığı desteklerin tekrarı bekleniyor. Geçtiğimiz yıl, 3 banka da bir yıl ödemesiz toplamda yüzde 0,64 faiz oranı ile müşterilerine konut kredisi vermişti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.