Ana SayfaGündemBDDK’dan Konut ve Taşıt Finansman Şirketlerine Denetim Geliyor!

BDDK’dan Konut ve Taşıt Finansman Şirketlerine Denetim Geliyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Tasarruf Finansman Şirketleri Konut ve Taşıt Finansman Şirketleri’nin çalışma esaslarını belirler. Esasları belirleyen Tasarruf Finansman Şirketleri tarafından Konut ve Taşıt Finansman Şirketlerinin hem kuruluş hem de faaliyetlerine ilişkin yeni bir yönetmelik yayımlandı. 07.04.2021 sayılı Resmi Gazete’de yer verilen yönetmelikçe, Türkiye sınırları içinde tasarruf finansman şirketi kurmak isteyen vatandaşlar ilk olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)’na başvuruda bulunacak. Böylece şirketlerin şube açma istekleri izne bağlı olacak.

Konut ve Taşıt Finansman Şirketleri BDDK’ya Başvuru Yapacak

Konut ve Taşıt Finansman Şirketleri BDDK’ya Başvuru Yapacak
Konut ve Taşıt Finansman Şirketleri BDDK’ya Başvuru Yapacak

Şube açmak için de BDDK’ya başvurulması gerekirken, başvuruda bulunacak olan şirketin yayımlanan yönetmeliğe göre ilgili maddelerinde yer alan standart oran ve sınırlamalara uyumlu olarak faaliyet göstermesi gerekiyor. Ayrıca şirketin açmak istediği her bir şube için 1 milyon TL sermaye bulundurması da zorunlu hale getirildi. Böylece şirketlerin kapanması BDDK iznine bağlı tutuldu. Artık şirketlerin kapanmak için ya da iradi tasfiyesi için de BDDK’ya başvurmaları gerekiyor.

Belgelenmeyen Kimlikler ile Sözleşme Yapılmayacak

Belgelenmeyen Kimlikler ile Sözleşme Yapılmayacak
Belgelenmeyen Kimlikler ile Sözleşme Yapılmayacak

Tasarruf finansman şirketleri bundan böyle yalnızca konut, çatılı işyeri ve taşıt sahibi olmak ile ilgili tasarruf yapılması ve finansman sağlanmasıyla ilgilenebilecek. Şirketler faaliyet gösterirken müşterilerinden kimliklerini belgelemelerini istemek zorunda olacak. Kimliklerini belgelemeyen müşteriler ile artık sözleşme ve herhangi bir işlem yapılamayacak. Kimliklerini belgeleyen müşteriler ile ise şirketin öz kaynağının toplam aktiflerine oranına bakılacak ve bu oranın asgari %3 olarak tutuyor olmasına ve bu oranın devam ettirilebiliyor olmasına dikkat edilecek.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.