Ana SayfaSigortaEv Hanımlarına Sigorta Geliyor!

Ev Hanımlarına Sigorta Geliyor!
E

-

Ev hanımlarına sigorta geliyor! Evlerde oturan anneler, ablalar, kardeşler her gün binbir zahmetle evin düzenini sağlamaktadırlar. Bunun yanında eve ekstra bir gelir sağlayan ev hanımları çeşitli ev hizmetleriyle bütçeye de katkı sağlayabilmektedir.

Hükümet birçok ekonomik düzenlemeyle çalışmalar yürütürken ev kadınlarını da bu süreçte unutmayarak, onlar için sigorta çalışmaları gerçekleştirmektedir. 14 milyonu aşkın ev hanımının faydalanacağı bu yapılandırma, Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigortalılığı adı altında yapılmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu yönde afişlerin hazırlanması ve sürecin hızlandırılması için kamu spotları da hazırlamaktadır. Kadınlara yönelik istihdamın da sağlanması için garantili kurs sayıları da İşkur bünyesinde arttırılmaktadır. Ayrıca yetkililerce yapılan açıklamalara göre 5 bin anneye de iki yıllığına 114 milyon liralık maddi destek de sağlandığı belirtilmektedir.  

Türkiye’de işgücüne dahil edilmeyen birçok kişiden olan ev kadınları genel itibariyle ya eşlerinin ya da babalarının sigortası altında bulunmaktadır. Hiçbir geliri bulunmayan ev kadınları için isteğe bağlı olarak sigorta primi yatırılması için teşvik gerçekleştiliyor.

İşkur kapsamında da ayrıca ev kadınlarına yönelik kurslar ve danışmanlık hizmetlerinin de verilmesi amaçlanmaktadır. Özel istihdam bürolarıyla birlikte geçici iş ilişkileri kurulması da planlananlar arasında yer almaktadır. Özellikle çocuk sahibi olan ev hanımlarının işgücünden yararlanmaları amaçlanmaktadır. İşgücü yetiştirme kurslarına öncelik verilirken, sigorta çalışmalarının da özendirilmesi gerektiği belirtilmektedir. Evden iş yapanlarınsa emeklilik hakkına erişebilmeleri için de ayrıca çalışmalar yürülmektedir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol