Ana SayfaGündemBankalar Kime Yüksek Faiz Veriyor?

Bankalar Kime Yüksek Faiz Veriyor?
B

-

Bankalarda mevduat fiili anlamda uygulansa da en yüksek faiz halk için geçerli olacak ortalama faizler arasında büyük farkla oluşuyor.

Farklı dövizlerin olduğu hesaplarda dikkat çeken bir nokta da vatandaşın hesabında %1’le de olsa faiz verilmeyen dolarların hangi bankalardan ve hangi gerekçelerden %3.84 faiz uygulandığıdır. Bu faizi de veren banka ya da tüm bankalar karşı tarafı da ekstra memnun etmek için saydıkları müşterilere örnek olarak kredi kartı kullanan, otomatik ödeme talimatı bulunanlara da bir miktar yüksek faiz vermektedir.

Yüksek Faiz Ardından Dolar Ne Durumda Olur?
Yüksek Faiz Ardından Dolar Ne Durumda Olur?

Yüksek oranlar herkese açık edilen bir kaynakla ilan edilirken Merkez Bankası her ay bankalarda mevduat üzerinden fiili uygulamalarda azami faiz oranlarını para cinsinden ve vadelerden ilan etmektedir. Bu oranlar da Merkez Bankası’nın internet sayfasında da görülebilir.

Yüksek Faiz Ardından Dolar Ne Durumda Olur?

Merkez Bankası verileriyle elde edilen uygulamalarda en yüksek faiz mayıs ayında olan verileri gösterirken bu duruma göre de bir ayda bir ya da daha fazla banka tarafından bir aylık vade ile dolardan baz alınarak mevduatta tam %3.84 faiz uygulamıştır. Dolar cinsine göre de mevduatta mayıs ayında ortalama faiz sadece %0.89 yani tam 2.95 puan farkla işleme tabii olmuştur.

Euro cinsinden işleme alınan mevduat üzerinden rekor ise altı ay gibi vadede vadeli mevduat üzerinden %2.25 ve bu vadede de ortalama yüzde 0.43 farkla ve 1.82 puanla elde edilmiştir.

Türk lirası cinsine göre de mevduat üzerinden en az faiz vadesi de %20 ile %20.94 arasında değişim sağlayacaktır. Ortalama faizde ise 1.46 ile 1.61 arasında puan farlı olmuştur.

Yüksek Faizde Kamu Bankaları

Kamu Bankaları
Kamu Bankaları

Fiilen uygulamaya alınan en yüksek faiz sonrasında ilgili verilerde ikili bölümler olarak çalışma sağlanır. Biri kamu bankaları faizi diğeri de kamu bankalarını da kapsayan tüm bankaların faizidir.

Özel bankalarda ayrıca açıklama olmaz ama başka bankaların faizi kamu bankalarına göre yüksekse fark sonucunda özel bankalardan da kaynaklanan durumlar ortaya çıkar.

Ama bunun dışında herhangi başka bir faiz bütün bankalarla ve kamu bankalarından eşitlik sağlarsa şu söylenmelidir:

“Bu oran ya bir kamu bankası ya da kamu bankalarından dolayı bu düzeyde veya kamunun yanı sıra özel bankalarda da bu oranı uygulayan var.”

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol