IBAN Sistemine Yeni Düzenleme Geldi!

0
IBAN Sistemine Yeni Düzenleme Geldi!
IBAN Sistemine Yeni Düzenleme Geldi!

Merkez Bankası tarafından gelen yeni düzenlemeler sonucunda IBAN sisteminde numaralarda değişikliğe gidilen karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

IBAN sisteminde yazılan diğer bir yandan para transferleri konu üzerinde her bir müşteriler için hesaplarda tebliğ edilen esaslar doğrultusunda IBAN oluşturmada IBAN bilgisi sahiplerine direkt olarak bildirim göndermede ve bilgiler vermede zorunlu olacak. Değişiklik öncesinde uygulamaya alınan tebliğlerde yer alan banka kodları altında ‘Ödeme Hizmeti Sağlayıcısı Kodu’ olarak güncelleme yapıldı.

Bankaların haricinde ödeme hizmetlerini uygulamaya alan para transferleri konusunda müşteri hesaplarına IBAN oluşturulabilecek.

Baka dışında ödemelerde hizmet sağlayıcılar para transferleri olarak konu müşteri hesaplarında IBAN oluşturmada 6493 sayılı Kanun içerisinde katılımcı olarak yer aldı. Ödeme sistemlerinde kurallar ise konunun tam tersine hüküm sürülmediği halinde zorunluluk içermeyecek.

IBAN Sisteminde Doğrulama Zorunluluğu

IBAN Sisteminde Doğrulama Zorunluluğu
IBAN Sisteminde Doğrulama Zorunluluğu

Tebliğlerde kapsam alanında IBAN oluşumu içerisinde ödeme hizmetleri sağlayıcılarda yazılı ve elektronik ortamlar üzerinden yapılan transferlerde konu olan hesaplar müşterilerin doğrultusunda oluşacak ya da üzerinde hesap numaralarının bulunmasıyla da belgeler üzerinde IBAN gösterimi zorunlu kılınacak.

Bunların yanı sıra hesap numaralarında IBAN belirtilen noktalarda para transferleri IBAN doğrulaması ile zorunlu olacaktır.

Ekstra olarak IBAN oluşumunda ödeme hizmetlerinde sağlayıcı müşterilerinin altında para transferler gönderici kapsamında IBAN kullanmalarda zorunlu olur.

IBAN Nedir?

IBAN Nedir?
IBAN Nedir?

Günlük hayatımızda bir kişide ya da kurumda para gönderme aşamasında sıklık göstermede duyulan kavramlardan olan biri de IBAN’dır. Açılımı International Bank Account Number olan IBAN, Avrupa Birliği Düzenlemeleri kapsamında ülkeler arasındaki para transferlerinde hızlı işlem süreçlerine hakim olur ve işlemleri uygular. Ayrıca maliyetleri minimum seviyeye düşürür. IBAN ile yapılan işlemler sonucunda hatalar ve gecikmeler en az seviyede olur.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın