BDDK Dijital Bankalar için Yönetmelik Taslağı Açtı!

0
BDDK Dijital Bankalar için Yönetmelik Taslağı Açtı!

Yönetmelik taslağı yayımladı ve taslak içerisinde sadece dijital kanallar aracılığı ile hizmet veren şubesi olmayan bankalar oldu.

BDDK, dijital bankalar içerisinde faaliyet gösterecek olan kuruluşlara asgari sermaye olarak 1 milyar TL vereceği için KOBİ boyutunu aşacak olan ticari bankaların alanlarında faaliyet gösteremeyeceğine dair yönetmelik taslağı açtı.

Teminatsız nakit tutarlarının da bulunduğu yönetmelik taslağı içinde müşteriler aylık net gelirler üzerinden dört kat aşımına uğrayamayacak. Bilgi sistemleri üzerinden sorumlu en üst düzey yöneticilerde belirtilen personellerde en az genel müdür yardımcısı seviyesi olarak atanmak şart olarak sunuldu. Diğer yandan dijital banka yönetim kurulu doğal üyesi olarak belirlenmesi de gerekmektedir. Dijital banka finansman ürünleri ise diğer bankalarla kıyaslandığında aşırı düşük fiyatlar üzerinden mevduat ürünlerine göre aşırı yüksek faiz oranları belirlemek suretiyle de şart koyulmuştur. Kendi risk yönetimlerinde hem kapasite hem de kendi risk yönetimlerinde finansal piyasaların güven ve istikrarını tehlikeye düşürmesinden dolayı, mevduat ürünlerine de aşırı yüksek faiz oranları uygulamada agresif olarak fiyat politikaları belirleme amacıyla hem kendi risk yönetim kapasitesini hem de finansal piyasaların güven ve istikrarını tehlikeye koyabildiğini tespit etmiştir. Bu durumda dijital banka kurum tarafından gerekli görülen her türlü tedbiri almakla yükümlü olacak.

Yönetmelik Taslağı Kapsamında Fiziksel Ofis Zorunluluğu

Yönetmelik Taslağı Kapsamında Fiziksel Ofis Zorunluluğu

Dijital bankalar ana merkez üzerinden bağlı olan hizmet birimleri haricinde teşkilatlanma ile hız alamadan devam edecek ve şube açamayacak. Dijital bankaların kapsamında müşteri şikayetleri ele almada en az bir fiziksel ofis kurmak da zorunlu olacak. Müşteri şikayetleri ele alımlarında oluşacak birimlerde amaç dışında herhangi bir ofis de kullanılmayacak. Dijital bankalarda KOBİ, boyutunda olup da bu boyutu aşan bankacılık faaliyetleri de işlem yapamayacak.

Dijital bankalar, kendilerinin kurulum sağladığı ATM ağları ya da diğer mevcut ATM ağları üzerinden müşterilerine hizmet sunabilecek.

Kredi Sınırı

Kredi Sınırı

Finansal tüketici konumunda oluşan müşterilerin kullanabileceği nakdi krediler toplamda müşteri bazında aylık ortalama gelirlerde dört kat aşımı yapacak. Aylık ortalamalarda gelirlerin tespit edilmesi halinde nakit krediler üzerinden toplam 10.000 TL aşımı gerçekleşmeyecek.

Diğer yandan müşteri üzerinde kendi bilgilerinin dışında işlem gerçekleşeceği iddiası edilen ve söz konusu işlemlerde de müşteri tarafından yapılacağı düşünülen işlemlerde müşteri kusurunu ispat etme yükümlülüğü de bankaya ait olacak.

Yönetici Kriteri

Yönetici Kriteri

Yönetici düzeyinde çalışma süreci olan personelin, icrai görevlerinin olup olmadığına bakılmaksızın, dijital bankacılık iş modelinin yapısına özgü riskleri anlamalarını ve görevlerini yerine getirmelerini sağlayacak yeterli bilgiye ve deneyime sahip olup olmadıkları da dikkate alınacak. Bu yönetmeliğin kapsamında ise bilgi sistemlerinden sorumlu en üst düzey yöneticileri olarak belirtilen personellerde de en az genel müdür yardımcısı seviyesinde kendisinin atama sürecinin geçerli olması gerekmektedir. Söz konusu yönetici üzerinde ise aynı zamanda dijital bankalarda yönetim kurulunun doğal üyesi olarak belirlenmiş olması şartı getiriliyor.

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version