Ana SayfaGündem23 Milyar Liralık Yeni Kredi Paketi Yolda!

23 Milyar Liralık Yeni Kredi Paketi Yolda!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

İkinci çeyrek Kamu Maliyesi Raporunda yer alan bilgilere göre Ekonomik Reform Programı alanında eylemlerin hayata geçirilmesinde bu yeni kredi paketinin kullanılacağı belirtildi.

KOBİ’lere istihdam elde etmek ve imalat sanayiine de 5 ve 6. bölgeler üzerinden yatırım odaklı 23 milyar liralık ucuz kredilerde paket oluşturuldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın istihdam artırma odaklı olarak KOBİ ağırlıklı şirketler üzerinden 23 milyar kefalette hacim oluşturmak maksadıyla yeni kredi paketi oluşturulacağı bildirildi.

Yeni Kredi Paketi Yolda!

Yeni Kredi Paketi Yolda!
Yeni Kredi Paketi Yolda!

Bu duruma göre, istihdam üzerinde ilave katkı yapabileceği durumlarda mikro ve küçük işletmeler ile imalata dayalı ithal edilen ürünleri yerli olarak üretme imkanı olan yatırım teşvik belgesi sahibi şirketler tercih edildi. Yerli malı belgesi bulunan soğuk hava ünitelerinde ve araç üstü iklimlendirmelerinde kasa yatırımı yapan şirketler bu kredi programı üzerinden de ana hedef kitle olacak.

Rapor üzerinden verilen bilgilerde toplamda 23 milyar TL olan Hazine destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) kefalet limitleri üzerinden 10 milyar TL uzun vadeli yatırımlarda desteklenmek amacıyla kullanıma başlatılacak.

Destek üzerinde de bu kısımlarda KGF tarafından kısa süre içinde kamuoyuna duyurulmasının sonrasında hayata geçirileceği öğrenildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bütçesinden Destek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bütçesinden Destek
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bütçesinden Destek

İthal ikame destek paketlerinde kapsamı alanında 5 ve 6. bölgeler ithal ikamelerde ihracat öncelikli yatırımlar üzerinden kredi desteği alacak. Bu kapsam alanında teşviklerde KGF kefalet desteği yanında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesinden faiz ve kar paylarından desteği maliyet ucuzlatmasına gidilecek.

Kullandırılmak üzere verilecek krediler en az 6, en fazla olarak 24 aylık ödemesiz dönemlerde de sahip olacak ve 120 ay vadeli olarak ayarlanabilecek.

İstihdama odaklanma kısımlarında ise yine 10 milyar TL KGF kefaletlerinde de limiti koyma aşamasına koyma durumu oldu. Bu kapsam üzerinde de mikro ve küçük işletmelere her bir ilave istihdamlarında 100 bin TL’ye kadar kredi imkanı sağlanmış olacaktır. Paket üzerinde de KGF kefaleti yanında da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın faiz/kar payı destekleri verilecektir.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
63TakipçilerTakip Et
2,249TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kuveyt Türk Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.

Yurt İçi Piyasaları TCMB Faiz Kararına Odaklandı!

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası toplantısından sonra süregelen belirsizlikler sebebiyle negatif bir seyir izlenirken,...

Emeklilere Müjde: En Düşük Emekli Maaşları 7.500 TL Oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam davet edildiği canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu....

Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

Bankaların düzenlediği sınavlar, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

Bankalar EYT’liler için Yarışıyor: EYT Destek Kredisi Hazırlandı!

Neredeyse 2,5 milyon insanın EYT’den faydalanarak emekli olması, bankalardaki rekabet ortamını artırdı. Bir yandan...

4 Banka Müfettiş Yardımcısı Alımı Yapıyor!

2023 yılı güncel banka iş ilanları arasında yer alan duyurulara göre 4 banka Müfettiş...