BNP Paribas 1 Milyar Dolarlık Hisse Geri Alımında Bulundu!

0
BNP Paribas 1 Milyar Dolarlık Hisse Geri Alımında Bulundu!
BNP Paribas 1 Milyar Dolarlık Hisse Geri Alımında Bulundu!

Üçüncü çeyrekte bulunan güçlü bilanço rakamlarının beraberinde rakibi olan bankalar içerisinde bir adım öne geçen BNP Paribas 900 milyon euroluk hisse geri alımında uygulama yapacağı programa başlangıç yapacağını duyurdu.

Ünlü Fransız bankası olan BNP Paribas, hisse senedi alım satım işlemlerinde %79’luk bir sıçramaya yakalandı ve iç piyasa birimlerinde beklenenden iki kat daha fazla gelir elde etti. Bunun ardından 900 milyon euroluk (1 milyar dolar) hisse geri alımda başlayacağını açıkladı.

Banka süreç içerisinde bu iki işletmeden gelen güçlü bilanço rakamlarında dev Wall Street bankalarına karşı sabit gelir ticareti içerisinde kaydedilen sınırlı düşüşün telafi edilmesine yardımcı olmuştu. BNP Paribas’ın net gelirlerinden de elde edilen analistlerin beklentilerinde aşım olmasının yanı sıra en büyük nedenlerden biri olarak bankanın kötü kredilere öngörülenden daha az para ayrılması olarak görülmüştür.

BNP Paribas 1 Milyar Dolarlık Hisse Geri Alımı!

BNP Paribas 1 Milyar Dolarlık Hisse Geri Alımı!
BNP Paribas 1 Milyar Dolarlık Hisse Geri Alımı!

Bloomberg International’ın haberine göre hisse geri alımında, Paris merkezli bankacılık devi, Avrupa Merkez Bankası’nın salgın esnasında temettü verme konusunda oluşan yasakları kaldırılmasının sonrasında yeni bir stratejik plan kapsamında hissedar getirilerindeki artışı hedeflemektedir. Yatırım bankası işletmeleri üzerinden temel pazarlar içerisinde perakende operasyonları üzerinden ve uluslararası faaliyetlerinden kabaca eşit miktarlarda getiri sağlandı. BNP, üçüncü çeyrek seviyesinde ekonomik toparlanmanın temerrüde düşen şirketlerin sayısını azaltmasından ve bankaların bazı kaynaklarını serbest bırakmasına imkan vermesinden fayda sağladı.

Çeşitli Senaryolar Araştırılıyor

Çeşitli Senaryolar Araştırılıyor
Çeşitli Senaryolar Araştırılıyor

BNP CEO’su Jean-Laurent Bonnafe geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği bir toplantı esnasında bankanın herhangi bir rakam vermemesi üzerine daha yüksek getiri ve hisse geri alımları düşünebileceğinin sinyalini vermişti.

Bloomberg International kaynaklı habere göre ise banka içerisinde 2021 yılında %50 olan ödemelerin oranını gelecek yıl yıllık kârın %60’ına yükseltmek de dahil olmak üzere çeşitli senaryolar araştırılmaya alınmıştır. Bu senaryolar üzerine hisse geri planlarında da dahil edildiğini belirtmişlerdir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın