KOSGEB Kredisi İle Esnafın Yüzü Güldü

0

KOSGEB, esnaflar ve KOBİ’ler için birçok kalkınma programı düzenleyerek kredi veren ve finansal destek sağlayan kurumlardan bir tanesidir.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler için son günlerde 100 bin TL’lik faizsiz kredi fırsatı esnafların yüzünü güldüren durumlardan bir tanesiydi. KOSGEB istihdamlı Cansuyu Destek Kredisi olarak geçen bir başka kredi de, yaklaşık 160 milyonluk kredi kullanımı sağladı.

Esnafların ve sanatkarların makine, ekipman ve demirbaş gibi alımlarda iş yerinin teknolojiye ayak uydurabilmesi ve modernizasyonunun yanında döner sermaye ihtiyaçları için de 30 bin liraya ayrıca %100 faiz indirimli kredi kullanılabilmişti. Yapılan desteklerle birlikte esnaf sayısında da büyük bir artış sağlanmış oldu. Esnafa prim desteğinin de gelmesiyle birlikte esnaflar daha rahat nefes almaya başladı. KOSGEB Kredisi ile esnafın yüzü güldü, cepleri rahatladı.

KOBİ’lere 100 bin TL’lik kredi fırsatıysa Doğu Bölgesi’ne binayen kapsamlı paketler içermektedir. Terörün izlerinin silinmesi amaçlı ve oradaki esnafın zararlanın karşılanmasını amaçlayan krediyle birlikte faizsiz kredi kullanımı sağlanmaktadır.

KOBİ’ler için sağlanan bu kredi için ilk 12 ayı ödemesiz olarak gerçekleştiriliyor.

KOSGEB İstihdam Endeksli Cansuyu Destek Kredisi ise 6 bin 126 esnaf tarafından kullanıldı. 2014’te 1 milyon 632 bin 484 olan esnaf sayısı ise 2016 itibariyle 1 milyon 751 bin 16 kişi olarak bilinektedir. 468 farklı meslek türünün içerisinde bulunduğu esnafların çoğalmasında KOSGEB katkısı büyük bir yer kaplamaktadır.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın