Ana SayfaEkonomiMega Projeler Arsa ve Ev Fiyatlarını Arttırıyor

Mega Projeler Arsa ve Ev Fiyatlarını Arttırıyor
M

-

Önce faiz oranlarının düşüşü, darbe girişimi ve mega projelerin ortaya çıkmasıyla beraber ev almak eskisinden daha zor bir hal almaya başladı. Özellikle İstanbul’da yapılan köprü ve Çanakkale’ye yapılması planlanan köprü mega projelerin artışına sebep oldu.

Mega projelerse arsa ve ev fiyatlarını arttırıyor. İstanbul’da oldukça yükselen ev fiyatları, ev almak isteyen düşük gelirli kesimi bir hayli zorluyor. Kentsel dönüşüm sonrasında artan mega projelerle birlikte, İstanbul’daki gayrimenkul değerleri de 1.5 trilyon değerine ulaştı. 2013’ten bu yana 600 milyar TL artan bu rakam, artmaya da devam edecek gibi gözüküyor. Marmaray gibi projelerin de köprü projelerine eklenmesiyle birlikte ev fiyatlarının yükselmesinin önü alınamıyor.

İstanbul’daki gayrimenkul değerlerinin son 3 yıl içerisinde katlanarak çoğalması ise 1.5 trilyon lira gibi rakamlar elde ediliyor.

İlgili kişilerce yapılan araştırmalarla birlikte, İstanbul’daki emlak fiyatları da, toplamda Boğaz’daki yalılar hariç 2013 yılı itibariyle, 665.6 milyar lira rakamlarını gösterirken mega projelerin çoğalması ve kentsel dönüşümle birlikte bu rakam 1 trilyon 139.2 milyar TL’ye çıkıyor. Aradaki farkında 3 yılda 473 milyar 600 milyon lira olduğu saptanmaktadır.

Mega projelerle birlikte ayrıca ev fiyatları ve arsa fiyatları kadar konut sayısı da artış gösteriyor. 200 bin konut kentsel dönüşümle birlikte eklendi. Özellikle ulaşımın geliştirilmesi ve kentsel dönüşümün etkisiyle emlak fiyatlarının bu denli arttığı düşünülüyor.

Ev fiyatlarındaki ve arsa fiyatlarındaki artışlar %90’ların üzerinde seyretmeye devam ederken tamamlanan projelerle birlikte bu durumun sürmeye devam edeceği gözüküyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol