Ana SayfaEkonomiMega Projeler Arsa ve Ev Fiyatlarını Arttırıyor

Mega Projeler Arsa ve Ev Fiyatlarını Arttırıyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Önce faiz oranlarının düşüşü, darbe girişimi ve mega projelerin ortaya çıkmasıyla beraber ev almak eskisinden daha zor bir hal almaya başladı. Özellikle İstanbul’da yapılan köprü ve Çanakkale’ye yapılması planlanan köprü mega projelerin artışına sebep oldu.

  Mega projelerse arsa ve ev fiyatlarını arttırıyor. İstanbul’da oldukça yükselen ev fiyatları, ev almak isteyen düşük gelirli kesimi bir hayli zorluyor. Kentsel dönüşüm sonrasında artan mega projelerle birlikte, İstanbul’daki gayrimenkul değerleri de 1.5 trilyon değerine ulaştı. 2013’ten bu yana 600 milyar TL artan bu rakam, artmaya da devam edecek gibi gözüküyor. Marmaray gibi projelerin de köprü projelerine eklenmesiyle birlikte ev fiyatlarının yükselmesinin önü alınamıyor.

  İstanbul’daki gayrimenkul değerlerinin son 3 yıl içerisinde katlanarak çoğalması ise 1.5 trilyon lira gibi rakamlar elde ediliyor.

  İlgili kişilerce yapılan araştırmalarla birlikte, İstanbul’daki emlak fiyatları da, toplamda Boğaz’daki yalılar hariç 2013 yılı itibariyle, 665.6 milyar lira rakamlarını gösterirken mega projelerin çoğalması ve kentsel dönüşümle birlikte bu rakam 1 trilyon 139.2 milyar TL’ye çıkıyor. Aradaki farkında 3 yılda 473 milyar 600 milyon lira olduğu saptanmaktadır.

  Mega projelerle birlikte ayrıca ev fiyatları ve arsa fiyatları kadar konut sayısı da artış gösteriyor. 200 bin konut kentsel dönüşümle birlikte eklendi. Özellikle ulaşımın geliştirilmesi ve kentsel dönüşümün etkisiyle emlak fiyatlarının bu denli arttığı düşünülüyor.

  Ev fiyatlarındaki ve arsa fiyatlarındaki artışlar %90’ların üzerinde seyretmeye devam ederken tamamlanan projelerle birlikte bu durumun sürmeye devam edeceği gözüküyor.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,247TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Kuveyt Türk Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

  Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.

  Yurt İçi Piyasaları TCMB Faiz Kararına Odaklandı!

  Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası toplantısından sonra süregelen belirsizlikler sebebiyle negatif bir seyir izlenirken,...

  Emeklilere Müjde: En Düşük Emekli Maaşları 7.500 TL Oldu!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam davet edildiği canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu....

  Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

  Bankaların düzenlediği sınavlar, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

  Bankalar EYT’liler için Yarışıyor: EYT Destek Kredisi Hazırlandı!

  Neredeyse 2,5 milyon insanın EYT’den faydalanarak emekli olması, bankalardaki rekabet ortamını artırdı. Bir yandan...

  4 Banka Müfettiş Yardımcısı Alımı Yapıyor!

  2023 yılı güncel banka iş ilanları arasında yer alan duyurulara göre 4 banka Müfettiş...