Tefecilik Suçlarına İlişkin Yeni Tasarı

0

Tefecilik suçuna yeni cezalar yolda. Adalet Bakanlığının yeni hazırlayacağı tasarıya göre tefecilik suçu ile birlikte elde edilmiş olan tüm kazanımlara devlet el koyabilecek. Bu anlamda suç tespiti için tefecilik yapan kişilerin telefonları dinlenmeye başlanacak. 

Tefecilik ve doku ticareti gibi illegal suç örgütlerine büyük bir darbe indirilmeye hazırlanılıyor. Adalet  Bakanlığı bu alanda yenilikler sunacak olan bir tasarı hazırlığında Tasarıda illegal suç işleyen kişilere telefon dinlemesi yoluyla ile suç tespitinde bulunulabilecek ve tüm mal varlıklarına el konulacak. Bu kapsamdaki suçlar içinde nitelikli dolandırıcılık suçu da bulunmaktadır. Tasarının kabul edilmesi halinde bu suçlar üzerine Ceza Muhakemesi Kanunu’nda yer alan 128.madde uygulanacak ve madde üzerinden suçlamalarda bulunulacak.”Taşınmazlara, hak ve alacaklara el koyma” ismini taşıyan bu madde değiştirilecek ve kapsamı genişletilecek.

Bu maddeye göre tefecilik suçunu işleyen ve suçu ispat edilen kişilerin bankalarda bulunan tüm maddi servetlerine el konulacak. Suçlulara ait olan deniz, hava ve benzeri araçlar da suç kapsamında el konulacak ve devlete ait olacak. Bu işlemin aynısı doku ticareti suçuyla yargılanan kişiler de uygulanacak.

Bu işlemler ile suçluların daha etkili cezalar alması amaçlanırken cezaların caydırıcı bir nitelik taşıdığı da gözlenmektedir.

Suçlulara Teknik Takip

Ülkemizde Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 135. maddesi ile suç teşkil eden kişilerin dinlenmesi kanunu kapsamına tefeciler de alınacak. Bu kanun çerçevesinde şüpheli kişiler teknik takip ile izlenmeye başlanacak. Dinleme izni kanununa dahil edilecek suçlar içinde nitelikli dolandırıcılık ve doku ticareti suçları da olacak. Bu suçlarda şüpheli olarak görülen kişilerin suç tespiti için canlı görüntüleme yapılabilecek. İş yerleri ve evleri izlenebilecek, kamuya açık yerlerde takipleri yapılabilecek. Bu kanun taslağının yakın zamanda hazırlanacağı ve onaylanacağı tahmin edilmektedir. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın