Ana SayfaEkonomiTefecilik Suçlarına İlişkin Yeni Tasarı

Tefecilik Suçlarına İlişkin Yeni Tasarı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Tefecilik suçuna yeni cezalar yolda. Adalet Bakanlığının yeni hazırlayacağı tasarıya göre tefecilik suçu ile birlikte elde edilmiş olan tüm kazanımlara devlet el koyabilecek. Bu anlamda suç tespiti için tefecilik yapan kişilerin telefonları dinlenmeye başlanacak. 

  Tefecilik ve doku ticareti gibi illegal suç örgütlerine büyük bir darbe indirilmeye hazırlanılıyor. Adalet  Bakanlığı bu alanda yenilikler sunacak olan bir tasarı hazırlığında Tasarıda illegal suç işleyen kişilere telefon dinlemesi yoluyla ile suç tespitinde bulunulabilecek ve tüm mal varlıklarına el konulacak. Bu kapsamdaki suçlar içinde nitelikli dolandırıcılık suçu da bulunmaktadır. Tasarının kabul edilmesi halinde bu suçlar üzerine Ceza Muhakemesi Kanunu’nda yer alan 128.madde uygulanacak ve madde üzerinden suçlamalarda bulunulacak.”Taşınmazlara, hak ve alacaklara el koyma” ismini taşıyan bu madde değiştirilecek ve kapsamı genişletilecek.

  Bu maddeye göre tefecilik suçunu işleyen ve suçu ispat edilen kişilerin bankalarda bulunan tüm maddi servetlerine el konulacak. Suçlulara ait olan deniz, hava ve benzeri araçlar da suç kapsamında el konulacak ve devlete ait olacak. Bu işlemin aynısı doku ticareti suçuyla yargılanan kişiler de uygulanacak.

  Bu işlemler ile suçluların daha etkili cezalar alması amaçlanırken cezaların caydırıcı bir nitelik taşıdığı da gözlenmektedir.

  Suçlulara Teknik Takip

  Ülkemizde Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 135. maddesi ile suç teşkil eden kişilerin dinlenmesi kanunu kapsamına tefeciler de alınacak. Bu kanun çerçevesinde şüpheli kişiler teknik takip ile izlenmeye başlanacak. Dinleme izni kanununa dahil edilecek suçlar içinde nitelikli dolandırıcılık ve doku ticareti suçları da olacak. Bu suçlarda şüpheli olarak görülen kişilerin suç tespiti için canlı görüntüleme yapılabilecek. İş yerleri ve evleri izlenebilecek, kamuya açık yerlerde takipleri yapılabilecek. Bu kanun taslağının yakın zamanda hazırlanacağı ve onaylanacağı tahmin edilmektedir. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,249TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Kuveyt Türk Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

  Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.

  Yurt İçi Piyasaları TCMB Faiz Kararına Odaklandı!

  Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası toplantısından sonra süregelen belirsizlikler sebebiyle negatif bir seyir izlenirken,...

  Emeklilere Müjde: En Düşük Emekli Maaşları 7.500 TL Oldu!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam davet edildiği canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu....

  Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

  Bankaların düzenlediği sınavlar, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

  Bankalar EYT’liler için Yarışıyor: EYT Destek Kredisi Hazırlandı!

  Neredeyse 2,5 milyon insanın EYT’den faydalanarak emekli olması, bankalardaki rekabet ortamını artırdı. Bir yandan...

  4 Banka Müfettiş Yardımcısı Alımı Yapıyor!

  2023 yılı güncel banka iş ilanları arasında yer alan duyurulara göre 4 banka Müfettiş...