Ağustos Konut Satış İstatistikleri

0

Ağustos ayı içinde yapılan konut sayışlarına ait istatistik sonuçları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı açıklamaya göre Ağustos ayı konut sayışı sayısında artış olduğu gözlendi. Temmuz ve Haziran ayında yapılan konut satışlarına oranla yüzde 41 artış olduğu görülen konut satışlarında, 2015 Ağustos ayında yapılan konut satışlarına oranla da yüzde 2 artış olduğu saptandı. Ağustos ayı içinde toplamda 114,751 konut satışı yapıldı.

En çok satışlar İstanbul ilinde oldu. İstanbul’da Ağustos ayı içinde 17.503 satış yapıldı. Yüzde olarak 15,3 payının sahibi oldu. Ağustos ayı içinde en yüksek ikinci satışlar ise yüzde 10,7 ile Ankara’nın oldu. Ankara’da 12 bin 300 konut satıldı. Ankara’dan sonra 6 bin 149 konut ile İzmir üçüncü sırada yerini aldı.

En düşük konut satışları ise doğu illerinde meydana geldi. En düşük konut satışı Hakkari’de 8 satış ile gerçekleşti. Ardahan’da 13, Şırnak’ta ise toplamda 57 konut satıldığı açıklandı.

Satışlarda Artış Sağlandı

Ağustos ayı içinde yapılan satışlarda ipotekli satışlar da da artış olduğu görüldü. İpotekli konut satışlarında geçen yıl Ağustos ayında yağılan satışlara göre 1,2 oranında artış olduğu tespit edildi. İpotekli olan 36 bin 458 ev Ağustos ayında satıldı. 

İpotekli satış fiyatı en çok Artvin’de gözlendi. Artvin’de yüzde 46,5 oranında ipotekli ev satışı gerçekleştirildi. Diğer konut satışında yine İstanbul birinci, Hakkari ise sonuncu sırada yer aldı. İstanbul’da diğer konut satış sayısı 11 bin 103 oldu.

Türkiye’de ikinci el konut satışlarına ait detaylar da açıklandı. İkinci el konutlar da en çok satış yapılan il İstanbul oldu. İstanbul toplam ikinci el konut satışı 9 bin 359 oldu. 

Yabancı kişilere satılan konut satışında ise düşüş yaşandı. Ağustos 2015 yabancı konut satışlarına göre 1512  düşüş olduğu belirtildi. Yabancı satıcılar en çok İstanbul’dan ev aldı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın