Çalışan Kişilerin Girişimcilik Hedefleri Nasıl Olmalı?

Google Haberlere Abone Ol:

Günümüz şartlarında çalışanların birçoğu çalıştıkları işlerin yanı sıra yapabilecekleri diğer ek iş ve fırsatlarla ilgilenmektedirler. Riski kontrol edebildiğinizde size fırsat tanır. Bu önemli çünkü sabit bir geliri olan kişi zamandan feda ederek farklı deneyim ve tecrübeler yaşayabilir. Zaman içerisinde gelen gelir ve geri dönüşümüne göre bir ana iş değişimi bile yaratabilir. Peki, bu noktada nelere dikkat etmek gerek ve hamleler nasıl olmalı bunları biraz masaya yatıralım.

Girişimci mi Olmak İstiyorsunuz Yoksa Daha Çok Kazanmak mı?

Çalışan Kişilerin Girişimcilik Hedefleri Nasıl Olmalı? - Girişimci mi Olmak İstiyorsunuz Yoksa Daha Çok Kazanmak mı
Girişimci mi Olmak İstiyorsunuz Yoksa Daha Çok Kazanmak mı?

Bu sorunun cevabı önemli çünkü en başında gideceğiniz yol haritanızı çıkarmanızda ve uymanız gereken disipline kılavuzluk edecektir. Bizim için cevabı girişimcilik olanlar önemli çünkü diğeri değişkenlere bağlıdır. Sabit bir temele oturması mümkün değildir. Girişimci ruhlu insanların hedeflerine ulaşması için bazen kimilerine göre daha çok uğraşması gerekir. Bu sermaye için olabilir ve ya proje için olabilir. Öncelikle yapmak istediğiniz işi, projeyi baby-steps dediğimiz ufak adımlarla harekete geçirmelisiniz. Tabi bunu yaparken günlük yaşamınızı göz önünde bulundurmalı ve programınızı ona göre yapmalısınız. Düzensiz iş yükü ve düzensiz mali harcamalar kısa sürede bıkkınlığa ve borç batağına yol açar. Bu sebeple bir iş planı oluşturmak ve ona mümkün olduğunca bağlı kalmak önemli.

Çalışanlar İş Planını Oluştururken Bu Sorulara Cevap Vermeli

Çalışan Kişilerin Girişimcilik Hedefleri Nasıl Olmalı? - alışanlar İş Planını Oluştururken Bu Sorulara Cevap Vermeli 1
Çalışanlar İş Planını Oluştururken Bu Sorulara Cevap Vermeli
  • Gireceğiniz sektörle ilgili yeterli bilgiye sahip misiniz?
  • Üretim ya da hizmet fark etmez müşteri deneyimi nasıl olacak?
  • Mevcut iş düzeninizi aksatmayacak şekilde zaman programlaması yaptığınızda nasıl bir ilerleme hızı kaydediyorsunuz?
  • Mali olarak yeterli kaynağa sahip misiniz? Yoksa bu kaynağı yaratmak için mi harekete geçiyorsunuz?
  • Mali kaynak yaratılacaksa zaman olarak nasıl bir hedefleme yaptınız?

Sorular çoğaltılabilir ancak ana hatlar üzerinden yavaşça gitmek daha doğru olacaktır. Asla gereğinden fazla hızlı olmamalısınız. Sonuç odaklı çalışın ama bunu gereksiz hız ve hevesle ilişkilendirmeyin, geri tepecektir.

Projemde Kıpırdanmalar Başladı Şimdi Değişim Zamanı

Çalışan Kişilerin Girişimcilik Hedefleri Nasıl Olmalı? - Projemde Kıpırdanmalar Başladı Şimdi Değişim Zamanı
Projemde Kıpırdanmalar Başladı Şimdi Değişim Zamanı

Projeniz hayata geçtikten sonra gelen geri bildirimler üzerinden sonuç almaya başladınız ve hem mali olarak hem de müşteri deneyimi olarak ilerleme kaydediyorsunuz ve aklınıza gelen şey şu: Şimdi ne yapmalıyım? Tabii bir tarafınız her şeyi bırak ve işini kurup harekete geç derken, bir tarafınız da sabit gelirli bir işi bırakıp bir hayal kırıklığı olursa sonuçları konusunda sizi uyarıyor. Bu ikilem arasında kafanızda türlü düşünceler derken zamanda geçiyor.

Peki, Ne Yapmalı? Harekete Geçmek Doğru mu?

Bu noktada karar almak konusunda aceleci olmayın. Öncelikle işlerin o noktaya gelip gelmediğinden de kesin olarak emin olmalısınız. Yani mevcut işinize nazaran öbür tarafta sürekli büyüyen bir iş pastasından mı bahsediyoruz? Yetişememek veya kaçan müşterilerden mi bahsediyoruz? Bunlar önemli sorulardır.

Potansiyel var deyip her şeyi bir anda değiştirmek doğru olmayacaktır. Burada sizin hedefleriniz belirleyici olacaktır. Normal bir çalışan ile girişimci arasında fark vardır. Sorumluluklarınızın artması, her şeyle ilgilenmeniz ve birçok konuda fikir sahibi olmanız gerekmektedir. Alacağınız kararlar sizi, girişiminizi ve müşterilerinizi bağlayacaktır. Bu da stres, yoğun iş temposu ve birçok şeyden uzaklaşmak demektir. Siz böyle bir şeye kendinizi hazır hissediyor musunuz? Bunlarla baş edemediğinizde geri dönemezsiniz. Çünkü artık başlangıç noktasından çok uzaktasınız ve kararlarınızın geleceğinize etkisi olmuştur. Dolayısıyla her şeyi hesaplayın. Risk de almanız gerekecek ve hiçbir zaman risksiz girişim gerçekleşemez. Bir karar vermelisiniz. Önünüzdeki detaylar size muhakkak yol gösterecektir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.