Kartlı Ödemelerde Rekor Fiyat

0

Banka ve kredi kartı ödemelerinde tüm zamanların rekoru Ağustos ayında kırıldı. Ağustos ayında toplamda 51,2 milyar değerinde ödeme yapıldı. 

Bankalararası Kart Merkezinin (BKM)’nin Ağustos ayı ödemeleri geçtiğimiz zaman içinde açıklandı. Bu açıklamaya göre Türkiye’de toplamda 171,8 adet kredi kartı ve banka kartı bulunuyor ve kullanılıyor. Bu tutarda 57,8 değerinde kredi kartı olduğu tespit edilirken banka kartlarının sayısının ise 114 milyon olduğu belirlendi. 

Ağustos verilerinde geçen yılın verilerine göre kredi kartı sayısında bir artış ya da azalma görülmediği, sabit kaldığı gözlenirken banka kartında ise yüzde 2 artış görüldüğü tespit edildi.

Ağustos verilerine göre bir ay içinde Türkiye’de kartlarla 51,2 milyar ödeme yapıldı. Banka kartları ve kredi kartları ile yapılan bu ödeme tutarı toplam değer olarak baz alındı ve hesaplandı. Bu sayının tüm zamanların en yüksek kart ödeme ücreti olduğu belirtildi. Bu toplam tutar içinde kredi kartları ile 46,7 milyar değerinde ödeme yapıldığı, banka kartları ile 4,5 milyar ödeme yapıldığı tespit edildi. 2015 yılının Ağustos ayına kıyasla bu yılın büyüme oran değerleri de verildi. Kredi kartı ile yüzde 10, banka kartı ile yüzde 30 büyüme olduğu gözlendi. 

2015 yılı içinde Ağustos ayı ödeme verileri de göz önüne alındığında geçen yıl kredi kartları ile toplamda 42,6 milyar ödeme yapıldığı tespit edildi. Banka kartları ile yapılan Ağustos ayı ödemesinin ise 3,4 milyar olduğu belirtildi. Böylece geçen yılın Ağustos ayı ödeme toplamının 46 milyar lira olduğu açıklandı.

Bu yıl kart ödemelerinin bu kadar büyük bir artış göstermesinde çeşitli nedenlerin etkisi olduğu tahmin ediliyor. Tatil için Ağustos ayının tercih edilmesi bu nedenlerden birisi olarak gösteriliyor. 

Eylül ayı içinde de Kurban Bayramı sebebiyle 2,7 milyar liralık kart ödemesi yapıldığı tespit edildi. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın