Ana SayfaKredilerKartlı Ödemelerde Rekor Fiyat

Kartlı Ödemelerde Rekor Fiyat

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Banka ve kredi kartı ödemelerinde tüm zamanların rekoru Ağustos ayında kırıldı. Ağustos ayında toplamda 51,2 milyar değerinde ödeme yapıldı. 

  Bankalararası Kart Merkezinin (BKM)’nin Ağustos ayı ödemeleri geçtiğimiz zaman içinde açıklandı. Bu açıklamaya göre Türkiye’de toplamda 171,8 adet kredi kartı ve banka kartı bulunuyor ve kullanılıyor. Bu tutarda 57,8 değerinde kredi kartı olduğu tespit edilirken banka kartlarının sayısının ise 114 milyon olduğu belirlendi. 

  Ağustos verilerinde geçen yılın verilerine göre kredi kartı sayısında bir artış ya da azalma görülmediği, sabit kaldığı gözlenirken banka kartında ise yüzde 2 artış görüldüğü tespit edildi.

  Ağustos verilerine göre bir ay içinde Türkiye’de kartlarla 51,2 milyar ödeme yapıldı. Banka kartları ve kredi kartları ile yapılan bu ödeme tutarı toplam değer olarak baz alındı ve hesaplandı. Bu sayının tüm zamanların en yüksek kart ödeme ücreti olduğu belirtildi. Bu toplam tutar içinde kredi kartları ile 46,7 milyar değerinde ödeme yapıldığı, banka kartları ile 4,5 milyar ödeme yapıldığı tespit edildi. 2015 yılının Ağustos ayına kıyasla bu yılın büyüme oran değerleri de verildi. Kredi kartı ile yüzde 10, banka kartı ile yüzde 30 büyüme olduğu gözlendi. 

  2015 yılı içinde Ağustos ayı ödeme verileri de göz önüne alındığında geçen yıl kredi kartları ile toplamda 42,6 milyar ödeme yapıldığı tespit edildi. Banka kartları ile yapılan Ağustos ayı ödemesinin ise 3,4 milyar olduğu belirtildi. Böylece geçen yılın Ağustos ayı ödeme toplamının 46 milyar lira olduğu açıklandı.

  Bu yıl kart ödemelerinin bu kadar büyük bir artış göstermesinde çeşitli nedenlerin etkisi olduğu tahmin ediliyor. Tatil için Ağustos ayının tercih edilmesi bu nedenlerden birisi olarak gösteriliyor. 

  Eylül ayı içinde de Kurban Bayramı sebebiyle 2,7 milyar liralık kart ödemesi yapıldığı tespit edildi. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,246TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Seçim Belirsizliği Kredi Faizlerini Vurdu!

  Merkez bankası tarafından uygulanan önlemlere ve eleştiri konusu olan düşük faiz politikasına karşın bankaların...

  Zamlı Emekli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

  Türkiye’deki milyonlarca emekli için zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağı önemli bir soru işareti...

  Odeabank 11 Şehir için Genç Yetenekler Arıyor!

  Türk bankacılık sektöründe büyümek ve tüm bankacılık hizmetlerinde ilk akla gelen banka olmak için sürekli çalışmalarda bulunan Odeabank, kadrosunu da gün geçtikçe büyütüyor. Odeabank, Gişe Yetkilisi alımları yapacak.

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...