Üçüncü Havalimanında 250 Havayolu Şirketi Uçuş Yapacak

0

Çalışmalarına son sürat devam edilen İstanbul üçüncü havalimanında detaylar yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Dünyanın en büyük havalimanı olması beklenen İstanbul üçüncü havalimanı için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmalara özellikle yazın ağırlık verildiği belirtilirken havalimanının ilk bölümünün Şubat 2018’e kadar yapılması bekleniyor. İlk amaç olarak terminal bölgesinin bitirilmesi hedefleniyor.

İGA Havalimanları İnşaatı Üst Yöneticisi (CEO) Yusuf Akçayoğlu yeni havalimanı ile ilgili yaptığı açıklamalarda 90 milyonluk ilk bölüm için çalışmaların hızla devam ettiğini, bu bölümün 1,3 milyon metrekare olacağını belirtti. Akçayoğlu bu bölüm için 110 milyon kapasiteyi kaldırabileceklerini belirtirken Atatürk havalimanının bu bölümünün çok daha küçük olduğunu ve 60 milyon kapasitesinin olduğunu sözlerine ekledi.

Havalimanının terminali de içinde bulundurun ilk bölüm için 6 milyar avro harcanacağı belirtildi. İnşaatın yüzde otuzunun tamanlandığını belirten Akçayoğlu amaçlarının ayda yüzde 4 ilerleme kaydetmek olduğunu söyledi.

Günde 2 Bin Uçak İniş ve Kalkışı Hedefleniyor

Yeni yapılacak havalimanı inşaatında pistlerin yapımına hız verildiği belirtilirken 1 numaralı pistin yakında tamamlanacağı açıklandı.

Atatürk Havalimanı’nda 18 Eylül günü bir rekor kırılmış ve bir gün içinde 500 uçak iniş ve kalkışı yapılmıştı. Bu durumun hatırlatılması üzerine açıklama yapan Akçayoğlu yeni yapılan havalimanında günlük 2 bin uçak iniş ve kalkışının hedeflendiğini anlattı. 

Yusuf Akçayoğlu yeni havalimanında toplam 250 farklı bölgeye ait havayolu şirketinin uçuş yapacağını belirtti. 

Yeni yapılan havalimanı Avrupa’nın en büyük otoparkına sahip olacak ve 18 bin araç kapasiteli olacak. Yeni havalimanı açılışıyla beraber burada 100.00 bin kişiye iş alanı açılacağı belirtilirken Hava Trafik Kontrol Kulesi yapımının Ekim ayında başlayacağı bildirildi.

Yeni havalimanı ile Gayrettepe arasında yeni bir metro hattı kurulacak. İhalenin yakın zamanda alınacağı açıklanırken havalimanına hızlı tren ile ulaşım yapılabileceği de belirtildi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın