Ana SayfaEkonomiFındık Fiyatlarında Düşüş Yaşandı

Fındık Fiyatlarında Düşüş Yaşandı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Fındık fiyatlarında düşüş yaşanıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, yaptığı açıklama ile yeni haftada fındık fiyatlarında düşüş yaşandığını dile getirdi. Fındık fiyatları geçen haftayı 12,75 liradan kapatıldığı bildirilirken fındığın yeni haftaya 12 Türk lirası ile başladığı açıklandı. Soydan açıklamasında bu fiyat karşısında büyük bir şaşkınlığa uğradıklarını söyledi. Üreticilerin bu durumdan memnun olmadığını ve artış beklediğini belirten Soydan, fiyatlarda sürekli düşüş yaşandığını, satılan fındık olmadığı halde sürekli biçimde gerileme yaşandığını dile getirdi. 

  Soydan bu durumun adeta ‘üreticiyle dalga geçme’ olduğunu belirttti. Fındık üreticilerinin artık daha bilinçli olduğunu ve ürününü satmak için beklediğini söyleyen Soydan, bu durumun gerekli sonucu getireceğini inandığını belirtti. 

  ‘Emanet Edilen Fındıklar Piyasayı Etkiledi’

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, açıklamalarına geçen sezon emanet edilen fındıkların piyasayı etkilediğini söyleyerek devam etti. Birçok üreticinin emanet fındıklarının parasını hala alamadığını belirten Soydan, geçen seneden kalan emanet fındıkların piyasayı olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi.

  Fındık Üreticilerine Destek

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan uygulama ile fındık üretici belgesine sahip olan kişilere dekar başına 170 Türk lirası değerinde yardım yapılacak. Fındık fiyatlarının düşmesinden olumsuz etkilenen fındık üreticilerine yapılacak bu yardım ile zararın bir kısmının telafi edilmesi amaçlanıyor. Resmi gazetede yayımlanarak uygulamaya konulan yasa ile 2016 yılı ürünleri için dekar başına 170 lira bazlı gelir desteği yapılacak. Bu destekten faydalanmak isteyen fındık üreticilerinin 30 Aralık 2016 tarihine kadar kayıt için başvurması gerekiyor. Başvuru sonrası ödemelerin 2017 yılında yapılacağı bildirildi. Ödemeler Ziraat Bankası’ndan yapılacak. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,250TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Halkbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin en önemli finans kuruluşlarından olan Halkbank, yayımlamış olduğu banka iş ilanları ile personel...

  Merkez Bankası Yüksek Kur Talebinde Bulundu!

  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), sektörde faaliyet gösteren bankalardan yüksek kur talebinde bulundu. Elde...

  Vakıfbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin devlet destekli ve en eski bankalarından olan Vakıfbank, yayımlamış olduğu yeni ilanlarla banka...

  Garanti BBVA Staj Başvuruları Başladı

  Garanti BBVA’nın yaptığı banka iş ilanları duyurusunda üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlayan programdan bahsedildi.Garanti...

  Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

  Taşıt Kredisi Nedir?Taşıt kredisi, bireysel müşterilere taşıt alımı için sağlanan bir tür tüketici kredisi...

  QNB Finansbank Lise Mezunu Alım Yapıyor

  İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...