Devlet memurları yasasıyla ilgili yeni düzenlemelerin yapıldığı açıklandı. Artık OHAL olmadan da memurlar işten çıkarılabilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada memurluk sistemiyle ilgili yeni düzenlemelerin yolda olduğunu belirtti. Bakan Müezzinoğlu yeni çıkan yasanın yalnızca FETÖ terör örgütüne ait memurları değil tüm memurları kapsayacağını açıkladı. Yeni çıkan yasa tüm memurları kapsayacak, işini aksatan ve istenildiği gibi yapmayan memurlar hakkında işlem uygulanacak. Bu kişilerin OHAL’e gerek kalmadan işleriyle bağlantıları kesilecek ve işten atılacağı belirtildi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yaptığı açıklama ile yeni uygulamaların üzerinde çalışıldığını, yakın zaman içinde detayların kesinleşeceğini belirtti. Bakan, bu uygulamayı bir an önce uygulamaya koymak istediklerini de dile getirdi. Bu uygulama ile devlet memurlarının işini aksatmasının önüne geçilmeye amaçlandığı belirtildi. 

Bakan Müezzinoğlu, devlet memurluğunun FETÖ gibi terör örgütleri için iyi bir iş kapısı olduğunu belirtirken  bu alanlarda çalışan devlet memurlarının bu örgütlere katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi. Yeni uygulama ile  devlet memurluğu rejiminin değişeceği vurgulanırken, memurluğun devlet garantisi yerine daha esnek bir kurum haline getirileceği belirtildi. Bu uygulama ile işini aksatan, işindeki etkilerini kötüye kullanan ve terör örgütü olduğu tespit edilen kişilerin işine hemen son verilecek. 

40 Bin Memur İhraç Edilecek

Devlet memurluğu ile ilgili yeni yasa tasarısı düzenlenirken 40 bin memurun da terör örgütüne üye olmak suçundan ihraç edileceği belirtildi. Teknik takiple bir süredir takip edilen memurlar üzerinde inceleme başladığı belirtilirken bu kişilerin bir an önce ihraç edileceği açıklandı. İhraçların birçok farklı alanda yapılacağı belirtildi. Bu alanlar içinde yer alan eğitim, sağlık gibi alanlardan 20 bin memur ihraç edileceği bildirildi. Memurların inceleme dosyalarında katıldıkları etkinlik ve eylemlerin de etkili olduğu belirtildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın