ASBAŞ Bodrumu Geride Bıraktı

0

Türkiye’de yat üretiminin önde gelen ismi olan Antalya Serbest Bölge (ASBAŞ)’de yer alan 53 yat bölgesinde 15 yıl içinde 702 milyon dolar elde edildiği açıklandı. 53 adet yat bölgesinde 15 yıl içinde farklı firmalara ait 326 yatın denize indirildiği ve bunlar üzerinden 702 milyon dolar gelir elde edildiği belirtildi. Yatların toplam uzunluklarının 5 bin 716 metre olduğu bildirildi. 

Antalya Serbest Bölgesi’nde bulunan bu yatlarda dünyaca ünlü isimlere ait yatlarında olduğu belirlendi. 2016 yılı içinde ASBAŞ’tan denize 18 tane yatın indirildiği belirtilirken şimdiye kadar 50 milyon dolar hasılat elde edildiği de bildirildi. 

ASBAŞ Türkiye’de 2000 yılında ultra lüks yapımına başlamıştı. ASBAŞ’ın bünyesinde bulunan 101 yat firmasından 53 tanesi ise yat sektöründe önemli noktada bulunuyor. 2000 yılında başlanan lüks yat yapımında 2014 yılına gelindiğinde metre bazında ele alınan yat üretiminde ASBAŞ Türkiye’de üçüncü sıraya yükselmişti. ASBAŞ’ ın artık Türkiye’de birinci sıraya yükseldiği ve en büyük rakibi olan Tuzla ve Bodrum’u geride bıraktığı bildirildi.

Türkiye’de Birinci Bölge Antalya

Yat üretiminde birinci sırada yer alan Antalya’yı Tuzla ve Bodrum’un takip ettiği açıklandı. ASBAŞ, bu başarısıyla Türkiye’nin dünya metre bazında yat üretiminde üçüncü sıraya yükselmesini sağladı. Bu yıl içinde 18 yatın denize indirildiği açıklanırken iki tane geminin hala denizde olduğu belirtildi. 

ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Gürses konuyla ilgili olarak ASBAŞ’ın Hollanda, İngiltere, Avustralya, ABD, Katar gibi önemli dünya ülkelerine satış yaptığını söyledi. Gürses, şimdiye kadar inen 18 yatın toplam uzunluğunun 369 metre olduğunu belirtirken yıl sonuna kadar bu sayının 40 yata çıkarılması amaçlandığını dile getirdi.

ASBAŞ’ın hedefi ile 2018 yılına kadar bölgenin 3 bin 180 metre olması amaçlanıyor. ASBAŞ’ta 2005 yılından beri yat bakımı ve onarımı da yapıldığı belirtildi.

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version