Ana SayfaKredilerKrediyle Emeklilik İçin Son Gün 31 Ekim

Krediyle Emeklilik İçin Son Gün 31 Ekim

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Geçtiğimiz günler içinde Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat bankası arasında imzalanan anlaşma sonucu uygulamaya konulan krediyle emeklilik yasası için son başvuru tarihi 31 Ekim 2016. Bu tarihe kadar başvuru yapmayalar krediye emeklilik yasasından faydalanamayacak.

  Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan geçtiğimiz günler için prim borcu sebebiyle emekli olamayanlara müjde verilmiş, kredi alarak bu kişilerin emekli olmasının sağlanacağı açıklanmıştı. Bu yasa bugün çıkan Resmi Gazete’de yayımlandı ve resmi olarak yürürlüğe girdi. Başvurular 31 Ekim’de son bulacak.

  Buna göre bu yasayla emekli olmak isteyen şirket ortakları, esnaflar, köy ve mahalle muhtarları, sanatkarlar, çiftçiler ve hizmet borçlanmasıyla emekli olamayan tüm sigortalı kişiler emekli olabilecek. Başvuru için sigortalı kişilerin 31 Ekim tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine müracaat etmesi gerekiyor. SGK’ye krediyle emeklilik yasasından yararlanmak istediğini belirten kişilerin dosyaları SGK tarafından incelendikten sonra bu yasadan faydalanıp faydalanamayacağı tespit ediliyor. Emekli olması için engel olmayan kişilere SGK tarafından onay belgesi veriliyor. Kişilerin bu belgeyi Ziraat Bankası şubesine götürmesi ve kredi için başvuruda bulunması gerekiyor. Ziraat Bankası’ndan alınan kredi ile SGK prim borcu kapatılıyor, emekli olunduktan sonra ise emekli maaşının bir kısmıyla bu banka kredisi borçları kapatılıyor. 

  Son Tarih 31 Ekim

  Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında yapılan anlaşmanın 5 Eylül 2016’da imzalandığı belirtildi. Kişilerin SGK’ye müracaat ettikten sonra aldıkları onay belgesi ile Ziraat Bankası’na başvurmaları için son tarih 31 Ekim. Bu süreyi aşan kişilerin sonrasında yaptıkları başvuruların kabul edilmeyeceği belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Sadettin Orhan, bu uygulamadan faydalanan kişi sayısının ilerleyen günlerde artacağını belirtirken bu yasanın özellikle 4B( Bağ- Kur) borcu sebebiyle emekli olamayan kişileri ilgilendirdiğini dile getirdi.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,250TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Halkbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin en önemli finans kuruluşlarından olan Halkbank, yayımlamış olduğu banka iş ilanları ile personel...

  Merkez Bankası Yüksek Kur Talebinde Bulundu!

  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), sektörde faaliyet gösteren bankalardan yüksek kur talebinde bulundu. Elde...

  Vakıfbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin devlet destekli ve en eski bankalarından olan Vakıfbank, yayımlamış olduğu yeni ilanlarla banka...

  Garanti BBVA Staj Başvuruları Başladı

  Garanti BBVA’nın yaptığı banka iş ilanları duyurusunda üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlayan programdan bahsedildi.Garanti...

  Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

  Taşıt Kredisi Nedir?Taşıt kredisi, bireysel müşterilere taşıt alımı için sağlanan bir tür tüketici kredisi...

  QNB Finansbank Lise Mezunu Alım Yapıyor

  İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...