Çaykur ‘Rize Şekeri’ Üretecek

0

Türkiye’nin en çok kullanılan  çay markalarından biri olan Çaykur şeker üretimine başlıyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada Çaykur’un ‘Rize Şekeri’ adını vereceği şekerin üretimine 2017 yılında başlayacağı bildirildi. 

Çaykur’un üreteceği şekerin çalı türündeki Stevia adlı bitkiden üreteceği ve sıfır kalorili olacağı belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, üretimde önlerine bir engel çıkmazsa bu fidanların dağıtımına seneye başlayacaklarını açıkladı. Vatandaşlara dağıtılıcak olan şeker fidanlarına geri alım garantisi getireceklerini dile getiren Sütlüoğlu, şeker üretimine Rize’de başlamanın gurur verici olduğunu sözlerine ekledi. 

Çaykur yetkilileri bu şeker için bir süredir Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü bahçesinde denemeler yapıldığını, bunun için Arjantin’den fidanlar getirildiği ve ürünlerden ikinci hasatın toplandığını açıkladı. Çıkan sonuçların memnun edici olduğu açıklanırken şeker için üretim süresinin 2017 yılında başlamasının hedeflendiği belirtildi.

Şeker için kullanılacak olan Stevia bitkisinin şekerden daha tatlı olduğu ve 0 kalori içerdiği açıklandı. Yetkililer bu şeker için 5 yıldır deneme yapıldığını ve bu süre sonucunda dekarda 4 ton ürün elde edildiğini açıkladı.

Stevia Bitkisinden Rize Şekeri

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Stevia bitkisinin asrın ürünü olduğunu belirtirken bu bitkinin yeni tanınan bir ürün olduğunu ve ilerde bu bitkiye olan talebin çok daha artacağını sözlerine ekledi. Stevia ürününü soğuk çaylarından da kullandıklarını dile getiren Sütlüoğlu, Stevia ile üretilecek şekerin ilk olarak Çaykur markasına ait olacağını ifade etti. Bu durumun Çaykur için bir başarı olacağını kaydeden Sütlüoğlu, bu şekerin fazlasını da ihraç edeceklerini belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rize seyahati sırasında bu ürünün hasatlarını gördüğünü dile getiren Sütlüoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in bu projeye destek verdiklerini ifade etti. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın