Ana SayfaEkonomiAB’den Türkiye’ye Sığınmacılar İçin Maddi Destek

AB’den Türkiye’ye Sığınmacılar İçin Maddi Destek

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye’de bulunan sığınmacılar için yardım yapılacağını açıkladı. Açıklamaya göre Türkiye’ye yapılacak olan yardım Türkiye’nin Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı’na yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığına ve Sağlık Bakanlığı’na toplam 600 Milyon avro yardım yapılacağı bildirildi.

  Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yapılan açıklamada yardımın Türkiye’de bulunan Suriyeli sığınmacılar için yapılacağı belirtildi. Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar için yaptıkları tüm ödemelerin göz önüne alındığını belirten Avrupa Birliği Komisyonu yetkilileri bunun için Mili Eğitim Bakanlığı’na 300 milyon avro yardım olacağını açıkladı. Sağlık Bakanlığı’na da sığınmacılar için yapılmış önceki ödelemeler için 300 Milyon avro ödeneceği bildirildi. Toplam 600 Milyon avro yardımın yetkililer tarafından onaylandığı açıklandı. 

  Bu para desteğinin ülkede bulunan sığınmacı çocukların sağlık giderlerinin ve eğitim giderlerinin karşılanmasının devam edilmesi için de verildiği bildirildi. Buna göre yardım ile sığınmacı çocukları daha iyi bir eğitim ve sağlık hizmeti alacak. 

  Avrupa Birliği Komisyonu bu konuyla ilgili yasa tasarını ilk olarak 29 Kasım 2015’te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesi sürecinde dile getirmiş, bu yasanın 2017’de uygulanabileceğini açıklamıştı. Zirvede Türkiye’de kalan Suriyeli sığınmacılara verilecek olan  yardım ücreti olarak 3 Milyar avro açıklanmıştı. Sonrasında 18 Mart 2016 tarihinde yapılan AB- Türkiye Zirvesi’nde 3 milyar avroluk yardımın 2018 süresine kadar verileceği belirtilmişti. Zirvede bu yardımın Suriyeli sığınmacıların eğitim, sağlık, gıda ve diğer ihtiyaçlarının sağlanması için verileceği açıklanmıştı.

  600 milyon avrosu önümüzde günlerde verilecek olan  yardım fonunun 2018 yılına kadar artacağı belirlenirken Türkiye’deki yetkililer bu konuda Avrupa Birliği’nin yeterince hızlı davranmadığını ifade etti. 3 milyar avroluk yardım fonunun 2018 yılına kadar tam olarak ödenip ödenmeyeceği ise bilinmiyor.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,246TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.