Ana SayfaEkonomiKonut Fiyat Endeksi Temmuz'da Arttı

Konut Fiyat Endeksi Temmuz’da Arttı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Konut fiyat endeksinin Temmuz ayında yükseldiği açıklandı. Buna göre Temmuz ayında konut fiyatlarında önceki aya göre yüzde 1,65 oranında artış sağlandı.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Temmuz ayına ait konut fiyat endekslerini açıkladı. Açıklanan verilere göre Temmuz ayında konutların fiyatlarının arttığı belirtildi. Temmuz ayında konut fiyat endeksinin 217,41 olduğu gözlendi. Konut fiyat endeksinin tabakalanmış ortanca fiyat yöntemi ile hesaplandığı bildirilirken bu hesaplama ile aylık konut satışlarının takip edilmesinin amaçlandığı belirtildi. 

  Temmuz ayı konut fiyat endeksinin geçen yıl Temmuz ayına göre de arttığı belirlendi. 2015 yılının Temmuz ayına oranla 2016 konut fiyat endeksinin yüzde 13,98 arttığı belirtildi. Reel artışın ise yüzde 4,77 olduğu tespit edildi. Açıklanan konut fiyat endeksi raporunda metrekare başında düşen konut değerinin 2016 Temmuz ayında bin 871, 04 TL/ Metrekare olduğu belirtildi. Aynı değer 2015 Temmuz ayında bin 674,73 TL/ Metrekare olarak hesaplanmıştı. 

  Türkiye’de her yıl hesaplanan ‘yeni konutlar fiyat endeksi’ sonuçlarında ise Temmuz ayında Ağustos ayına göre yüzde 1,30 olduğu tespit edilirken konut endeksinin 207,49 olduğu belirlendi. 2015 Temmuz ayı yeni konutlar fiyat endeksine göre bu yıl Temmuz ayında yüzde 11,78 oranında arttı.

  Türkiye geneline bakıldığında Temmuz ayında bir önceki aya göre en çok konut fiyat endeksi İstanbul’da artış gösterdi. İstanbul’da önceki aya göre yüzde 2,30 artış sağlanırken İstanbul’u bu alanda 1,67 artışla Ankara ve yüzde 0,73 artışla İzmir izledi. 

  Üç ile göre yeni konut fiyat endeksi rakamlarında ise önceki aya en çok artış olan şehir yine İstanbul’da görüldü. İstanbul’da önceki aya göre yeni konut fiyatı endeksinde yüzde 2,69 oranında artış sağlanırken geçen yılın Temmuz ayına göre yüzde 15,33 oranında artış görüldü. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,250TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Halkbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin en önemli finans kuruluşlarından olan Halkbank, yayımlamış olduğu banka iş ilanları ile personel...

  Merkez Bankası Yüksek Kur Talebinde Bulundu!

  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), sektörde faaliyet gösteren bankalardan yüksek kur talebinde bulundu. Elde...

  Vakıfbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin devlet destekli ve en eski bankalarından olan Vakıfbank, yayımlamış olduğu yeni ilanlarla banka...

  Garanti BBVA Staj Başvuruları Başladı

  Garanti BBVA’nın yaptığı banka iş ilanları duyurusunda üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlayan programdan bahsedildi.Garanti...

  Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

  Taşıt Kredisi Nedir?Taşıt kredisi, bireysel müşterilere taşıt alımı için sağlanan bir tür tüketici kredisi...

  QNB Finansbank Lise Mezunu Alım Yapıyor

  İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...