Konut Fiyat Endeksi Temmuz’da Arttı

0

Konut fiyat endeksinin Temmuz ayında yükseldiği açıklandı. Buna göre Temmuz ayında konut fiyatlarında önceki aya göre yüzde 1,65 oranında artış sağlandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Temmuz ayına ait konut fiyat endekslerini açıkladı. Açıklanan verilere göre Temmuz ayında konutların fiyatlarının arttığı belirtildi. Temmuz ayında konut fiyat endeksinin 217,41 olduğu gözlendi. Konut fiyat endeksinin tabakalanmış ortanca fiyat yöntemi ile hesaplandığı bildirilirken bu hesaplama ile aylık konut satışlarının takip edilmesinin amaçlandığı belirtildi. 

Temmuz ayı konut fiyat endeksinin geçen yıl Temmuz ayına göre de arttığı belirlendi. 2015 yılının Temmuz ayına oranla 2016 konut fiyat endeksinin yüzde 13,98 arttığı belirtildi. Reel artışın ise yüzde 4,77 olduğu tespit edildi. Açıklanan konut fiyat endeksi raporunda metrekare başında düşen konut değerinin 2016 Temmuz ayında bin 871, 04 TL/ Metrekare olduğu belirtildi. Aynı değer 2015 Temmuz ayında bin 674,73 TL/ Metrekare olarak hesaplanmıştı. 

Türkiye’de her yıl hesaplanan ‘yeni konutlar fiyat endeksi’ sonuçlarında ise Temmuz ayında Ağustos ayına göre yüzde 1,30 olduğu tespit edilirken konut endeksinin 207,49 olduğu belirlendi. 2015 Temmuz ayı yeni konutlar fiyat endeksine göre bu yıl Temmuz ayında yüzde 11,78 oranında arttı.

Türkiye geneline bakıldığında Temmuz ayında bir önceki aya göre en çok konut fiyat endeksi İstanbul’da artış gösterdi. İstanbul’da önceki aya göre yüzde 2,30 artış sağlanırken İstanbul’u bu alanda 1,67 artışla Ankara ve yüzde 0,73 artışla İzmir izledi. 

Üç ile göre yeni konut fiyat endeksi rakamlarında ise önceki aya en çok artış olan şehir yine İstanbul’da görüldü. İstanbul’da önceki aya göre yeni konut fiyatı endeksinde yüzde 2,69 oranında artış sağlanırken geçen yılın Temmuz ayına göre yüzde 15,33 oranında artış görüldü. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın