Ana SayfaEkonomiOPEC Üyesi Ülkelerden Petrol Kararı

OPEC Üyesi Ülkelerden Petrol Kararı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) 28 Eylül 2016 tarihinde gayriresmi bir toplantı gerçekleştirdi. OPEC gayriresmi toplantısının başkent Cezayir’de yapıldığı bildirildi. Cezayirli gazetecilerin yaptıkları açıklamada Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)üyesi ülkelerin ürettikleri petrolün seviyesini sabit tutma kararı aldığı belirtildi. OPEC üyesi ülkeler bu anlaşma ile petrollerinin seviyesini arttırmayacak. 

  Cezayir’de yapılan toplantıya OPEC üyesi ülke yetkililerinin katıldığı açıklandı. Toplantıda alınan kararların detaylarının henüz açıklanmadığı belirtilirken bu gayriresmi toplantıda alınan kararların Kasım’da Viyana’da yapılacak resmi OPEC toplantısında yeniden görüşüleceği bildirildi. 

  OPEC gayriresmi toplantısının duyurusunu yapan Cezayir Enerji Bakanı Nureddin Butarfe, toplantının yapılma amacının 50 doların altında fiyatlara sahip petrolün bu fiyatının korunması gerekliliği olduğunu dile getirdi. Butarfe toplantıda bu amaca uygun bir karar verildiğini açıkladı.

  OPEC’in en son gayriresmi toplantısı geçtiğimiz Nisan ayında Katar’ın başkenti Doha’da yapılmış ve bu toplantıda da üretimi durdurma kararı çıkmamıştı. OPEC Haziran 2016’da da Viyana’da resmi bir toplantı gerçekleştirmiş, bu toplantıda da benzer bir karar alarak petrol üretimini durdurmamıştı.

  Toplantı Öncesi Petrol Fiyatları

  28 Eylül tarihinde yapılan OPEC toplantısı öncesi Brent petrol varil fiyatının 46 dolar civarında olduğu açıklanmıştı. Uzmanlar petrol piyasasının OPEC toplantısında çıkacak kararları beklediğini bildirilmiş, toplantıdan çıkan sabit karar sonucu piyasada bir hareketlilik meydana gelmediği gözlenmişti. Brent petrolü varil fiyatının şuan da 44,8 dolara indiği belirtildi. 

  OPEC Nedir?

  Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, ilk toplantısını 10 Eylül 1960’da yapmış, 12 ülkeden olulan bir topluluktur. OPEC üyesi 12 ülkenin tamamı dünyanın önemli petrol rezervine sahip ülkelerden meydana geliyor. Bu ülkeler arasında Suudi Arabistan, İran, Irak, Venezuela, Kuveyt, Katar, Endonezya, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri, Angola, Ekvator, Nijerya ve Cezayir bulunuyor. Örgüt petrol ihraç ülkeler arasında birlik sağlamak ve üye olan ülkelerin ortak çıkar etrafında birbirini koruması amacıya kurulmuştur. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,246TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Seçim Belirsizliği Kredi Faizlerini Vurdu!

  Merkez bankası tarafından uygulanan önlemlere ve eleştiri konusu olan düşük faiz politikasına karşın bankaların...

  Zamlı Emekli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

  Türkiye’deki milyonlarca emekli için zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağı önemli bir soru işareti...

  Odeabank 11 Şehir için Genç Yetenekler Arıyor!

  Türk bankacılık sektöründe büyümek ve tüm bankacılık hizmetlerinde ilk akla gelen banka olmak için sürekli çalışmalarda bulunan Odeabank, kadrosunu da gün geçtikçe büyütüyor. Odeabank, Gişe Yetkilisi alımları yapacak.

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...