Ana SayfaSigortaSigorta Şirketlerine BES Cezası

Sigorta Şirketlerine BES Cezası
S

-

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) yeni yaptığı açıklama ile Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) ait aidat bilgileri olmayan sigorta şirketlerine ceza verileceğini açıkladı. Yeni düzene göre sigorta şirketlerinde Bireysel Emeklilik Sistemi’ne ait aidat bilgileri eksiksiz biçimde yer alacak. Bu şartı yerine getirmeyen sigorta şirketleri para cezası alacak. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun para cezası detaylarını Hazine Müsteşarlığı ile görüşeceği ve detaylandıracağı belirtildi.

Bir şirketin ilgili yasayı bahane ederek müşterisinden aidat parası alması üzerinde Kamu Denetçiliği Kurumu’na gelen şikayet üzerine ilgili değişikliğin yapılacağı belirtildi. KDK sigorta şirketini usule uygun davranmadığını tespit ederek sigorta şirketine para cezası verdi. Kamu Denetçiliği Kurumu mağdur olan müşteriye alınan fazla paranın geri ödenmesi konusunda Hazine Müsteşarlığı ile görüştüğü açıklandı.

Kararda Neler Olacak?

Yeni çıkacak karar ile Bireysel Emeklilik Sistemine ait aidatın kişilerden usulsüz biçimde alınması önlenecek ve bu yükümlülük Müsteşarlıkça Emeklilik Gözetim Merkezinde denetlenecek. İlgili şikayete konu olan aidat yükümlüğü kararında yeni bir emeklilik hesabı açtıran kişilerden aidat ücreti isteneceği ibaresinin olduğu belirtildi. Ancak bu kararda adı geçen bireysel emeklilik aidat ücretinin ilk girişte alınmayacağı, başlangıçtan sonraki 36 aylık süreç içinde ayrılık olursa alınacağının yazdığı belirtildi. Emeklilik başvurusu yapan kişilerin 36 ay süre dolmadan bireysel emeklilikten ayrılmak istemesi durumunda ise aylık asgari ücretin yüzde 75’lik oranında aidat ücreti alınmasının gerektiği ifade edildi. Buna göre ilgili sigorta şirketini mağdur müşteriden 648 lira giriş ücreti alması usulsüzlük olarak adlandırıldı.

KDK tarafından yetki verilen Hazine Müsteşarlığı’nın ilgili kurumu ve gelen şikayeti incelemesi üzerine ilgili şikayetle ilgili belge olmaması sonucu sigorta şirketini ceza verilemeyeceği ortaya çıktı. Bundan sonraki buna benzer usulsüzlüklerde ise para cezasının uygulanacağı belirtildi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol