Ana SayfaEkonomiIMF Çin Yuanını Para Sepetine Ekledi

IMF Çin Yuanını Para Sepetine Ekledi
I

-

Uluslararası Para Fonu (IMF) yazılı bir açıklama yaparak Çin’in resmi para birimi olan Yuanı bugünden itibaren 5. para birimi olarak kullanacaklarını açıkladı. Çin’in para birimi olan Yuan Özel Çekme Hakları (SDR) sepetine eklendi.

Uluslararası Para Fonu’na ait SDR paketinde şimdiye kadar 4 adet para birimi bulunuyordu. Bunlar arasında dolar, sterlin, avro ve yenin para birimleri yer alıyordu. Bugün itibari ile bu 4 para birimine Çin para birimi Yuan da eklendi. Yuanın Özel Çekme Hakları sepeti içinde payı yüzde 10,92 olarak hesaplanacak. Bu hesaplama ile Yuan Özel Çekme Hakları sepeti içinde en yüksek paya sahip üçüncü para birimi olarak yerini alacak.

 SDR sepetinde yeni sıralama ile en yüksek pay yüzde 41,73 ile dolara ait. İkinci yüksek pay yüzde 30,93 ile avroya aitken üçüncü sıraya Yuanın gelmesiyle dördüncü en yüksek pay sahibi para birimi ise yüzde 8,33 ile yen oldu. SDR içinde en düşük payın sahibi olan para birimi ise sterlin olarak kaldı. Sterlinin sepet içindeki yüzdesi 8,09 olacak.

Çin Yuanının SDR sepetine eklenen beşinici para birimi olmasıyla ilgili olarak konuşan IMF Başkanı Christine Lagarde, SDR sepetinin büyümesinin tüm dünya piyasasında önemli bir dönüm noktası oluşturacağını belirtti. Özellikle IMF ve Çin piyasaları için bu değişikliğin büyük önem taşıdığını dile getiren Lagarde, avronun kabul edilmesinden sonra ilk kez Özel Çekme Hakları sepetine yeni bir para biriminin eklendiğini bildirdi. Yeni para sepeti 1 Ekim 2016 tarihinde kullanılmaya başlandı. 

Çin para biriminin SDR’ye eklenmesiyle ilgili yorum yapan analistler bu yeniliğin Çin’e 1 Trilyon değerinde fon kazandıracağını ifade ettiler. Analistler 1 Trilyon değerinde olan bu kazanımın 5 yıl içinde gerçekleşeceğini dile getirdi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol