Ana SayfaEkonomiEylül Ayı İhracat Değerleri Açıklandı

Eylül Ayı İhracat Değerleri Açıklandı
E

-

Eylül ayına ait ihracat sayıları açıklandı. Verilere göre ihracat Eylül ayında yüzde 0,8 oranında azaldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Eylül ayı ihracat değerlerinin 10 milyar 451 milyon 720 bin dolar olduğu belirtildi. Geçen yılın Eylül ayına göre düşüş olduğu gözlenen değerlerde 0,8 azalma tespit edildi. Türkiye’nin son 12 ayı kapsayan ihracat değerlerinde de düşüş olduğu gözlendi ve düşüş değerinin yüzde 4,3 olduğu belirtildi. Türkiye’nin 12 aylık ihracat değeri 130 milyar 921 milyon 345 bin dolar olarak açıklandı. 

TİM tarafından açıklanan raporda 2016 yılının ilk 9 ayına ait veriler de açıklandı. İlk 9 ay içinde yapılan ihracatın 2015 yılının ilk 15 ayına göre yüzde 2,7 azalış olduğu belirtildi ve 9 aylık ihracatın 95 milyar 746 milyon 224 bin dolar olduğu bildirildi.

Eylül ayı içinde ihracat payları içinde en yüksek ihracat Otomotiv piyasasında gerçekleşti. Eylül’de en çok otomotiv ihracatı yapıldı. Otomotiv piyasasından 1 milyar 942 milyon dolar gelir elde edildiği belirtildi. En çok ihracat gerçekleştirilen ikinci endüstrinin ise 1 milyar 326 milyon 285 bin dolarla giyim endüstrisi olduğu saptandı. Bu sıralamada üçüncü en yüksek pay ise kimyevi maddeler endüstrisinde 1 milyar 97 milyon 642 bin dolar değerinde ihracatla gerçekleşti.

En Fazla Artış Zeytin Sektöründe

TİM’in hazırladığı raporda en yüksek ihracat artışının zeytin ve zeytinyağı sektöründe meydana geldiği belirtildi. Zeytin ve zeytinyağı sektörü içinde ihracat artışının yüzde 53,6 olduğu açıklandı. İkinci sırada ise yüzde 33,8 oranı ile mücevher sektörü yer aldı. 

Eylül ayında gerçekleştirilen tarım ihracatında geçen yıla göre oranların sabit kaldığı belirtildi. Eylül’de tarım alanında 1 milyar 553 milyon 923  bin dolar değerinde ihracat yapıldığı açıklandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet  Büyükekşi bu ihracat değerleri ile ilgili olarak bu verilerin bir başarı olarak algılanması gerektiğini ifade etti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol