Ana SayfaEkonomiEylül Ayı İhracat Değerleri Açıklandı

Eylül Ayı İhracat Değerleri Açıklandı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Eylül ayına ait ihracat sayıları açıklandı. Verilere göre ihracat Eylül ayında yüzde 0,8 oranında azaldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Eylül ayı ihracat değerlerinin 10 milyar 451 milyon 720 bin dolar olduğu belirtildi. Geçen yılın Eylül ayına göre düşüş olduğu gözlenen değerlerde 0,8 azalma tespit edildi. Türkiye’nin son 12 ayı kapsayan ihracat değerlerinde de düşüş olduğu gözlendi ve düşüş değerinin yüzde 4,3 olduğu belirtildi. Türkiye’nin 12 aylık ihracat değeri 130 milyar 921 milyon 345 bin dolar olarak açıklandı. 

  TİM tarafından açıklanan raporda 2016 yılının ilk 9 ayına ait veriler de açıklandı. İlk 9 ay içinde yapılan ihracatın 2015 yılının ilk 15 ayına göre yüzde 2,7 azalış olduğu belirtildi ve 9 aylık ihracatın 95 milyar 746 milyon 224 bin dolar olduğu bildirildi.

  Eylül ayı içinde ihracat payları içinde en yüksek ihracat Otomotiv piyasasında gerçekleşti. Eylül’de en çok otomotiv ihracatı yapıldı. Otomotiv piyasasından 1 milyar 942 milyon dolar gelir elde edildiği belirtildi. En çok ihracat gerçekleştirilen ikinci endüstrinin ise 1 milyar 326 milyon 285 bin dolarla giyim endüstrisi olduğu saptandı. Bu sıralamada üçüncü en yüksek pay ise kimyevi maddeler endüstrisinde 1 milyar 97 milyon 642 bin dolar değerinde ihracatla gerçekleşti.

  En Fazla Artış Zeytin Sektöründe

  TİM’in hazırladığı raporda en yüksek ihracat artışının zeytin ve zeytinyağı sektöründe meydana geldiği belirtildi. Zeytin ve zeytinyağı sektörü içinde ihracat artışının yüzde 53,6 olduğu açıklandı. İkinci sırada ise yüzde 33,8 oranı ile mücevher sektörü yer aldı. 

  Eylül ayında gerçekleştirilen tarım ihracatında geçen yıla göre oranların sabit kaldığı belirtildi. Eylül’de tarım alanında 1 milyar 553 milyon 923  bin dolar değerinde ihracat yapıldığı açıklandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet  Büyükekşi bu ihracat değerleri ile ilgili olarak bu verilerin bir başarı olarak algılanması gerektiğini ifade etti.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,246TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Seçim Belirsizliği Kredi Faizlerini Vurdu!

  Merkez bankası tarafından uygulanan önlemlere ve eleştiri konusu olan düşük faiz politikasına karşın bankaların...

  Zamlı Emekli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

  Türkiye’deki milyonlarca emekli için zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağı önemli bir soru işareti...

  Odeabank 11 Şehir için Genç Yetenekler Arıyor!

  Türk bankacılık sektöründe büyümek ve tüm bankacılık hizmetlerinde ilk akla gelen banka olmak için sürekli çalışmalarda bulunan Odeabank, kadrosunu da gün geçtikçe büyütüyor. Odeabank, Gişe Yetkilisi alımları yapacak.

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...