Ana SayfaEkonomiEylül Ayı İhracat Değerleri Açıklandı

Eylül Ayı İhracat Değerleri Açıklandı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Eylül ayına ait ihracat sayıları açıklandı. Verilere göre ihracat Eylül ayında yüzde 0,8 oranında azaldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Eylül ayı ihracat değerlerinin 10 milyar 451 milyon 720 bin dolar olduğu belirtildi. Geçen yılın Eylül ayına göre düşüş olduğu gözlenen değerlerde 0,8 azalma tespit edildi. Türkiye’nin son 12 ayı kapsayan ihracat değerlerinde de düşüş olduğu gözlendi ve düşüş değerinin yüzde 4,3 olduğu belirtildi. Türkiye’nin 12 aylık ihracat değeri 130 milyar 921 milyon 345 bin dolar olarak açıklandı. 

TİM tarafından açıklanan raporda 2016 yılının ilk 9 ayına ait veriler de açıklandı. İlk 9 ay içinde yapılan ihracatın 2015 yılının ilk 15 ayına göre yüzde 2,7 azalış olduğu belirtildi ve 9 aylık ihracatın 95 milyar 746 milyon 224 bin dolar olduğu bildirildi.

Eylül ayı içinde ihracat payları içinde en yüksek ihracat Otomotiv piyasasında gerçekleşti. Eylül’de en çok otomotiv ihracatı yapıldı. Otomotiv piyasasından 1 milyar 942 milyon dolar gelir elde edildiği belirtildi. En çok ihracat gerçekleştirilen ikinci endüstrinin ise 1 milyar 326 milyon 285 bin dolarla giyim endüstrisi olduğu saptandı. Bu sıralamada üçüncü en yüksek pay ise kimyevi maddeler endüstrisinde 1 milyar 97 milyon 642 bin dolar değerinde ihracatla gerçekleşti.

En Fazla Artış Zeytin Sektöründe

TİM’in hazırladığı raporda en yüksek ihracat artışının zeytin ve zeytinyağı sektöründe meydana geldiği belirtildi. Zeytin ve zeytinyağı sektörü içinde ihracat artışının yüzde 53,6 olduğu açıklandı. İkinci sırada ise yüzde 33,8 oranı ile mücevher sektörü yer aldı. 

Eylül ayında gerçekleştirilen tarım ihracatında geçen yıla göre oranların sabit kaldığı belirtildi. Eylül’de tarım alanında 1 milyar 553 milyon 923  bin dolar değerinde ihracat yapıldığı açıklandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet  Büyükekşi bu ihracat değerleri ile ilgili olarak bu verilerin bir başarı olarak algılanması gerektiğini ifade etti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.