Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 15 akaryakıt şirketine para cezası verdi. 15 şirkete toplamda 4 milyon 982 bin 912 Türk lirası ceza verildiği açıklandı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından verilen ceza bugün yayınlanan Resmi Gazete’de yer aldı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) verdiği cezalar akaryakıt şirketlerine çeşitli eksiklikler sebebiyle verildi. Yapılan araştırma sonucu bazı akaryakıt şirketlerinde otomasyon sisteminin düzenli biçimde çalışmadığı ve bu sebeple para cezası verildiği açıklandı. Bazı şirketlerde ise akaryakıt tanklarının otomasyon sistemine bağlanmadan çalıştırıldığı tespit edildi. Otomasyon sistemi içinde gaz yağı tankının olmamasının da ceza sebepleri arasında olduğu açıklanırken pompadan gazyağı çıkışı bulunmayan akaryakıt şirketlerine de ceza kesildiği ifade edildi. 

İhmaller Yüzünden Para Cezası Verildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) yaptığı incelemeler sonrası akaryakıt şirketlerinde başka ihmallerinde tespit edildiği belirtildi. Bazı akaryakıt kurumlarında otomasyon sistemi bozuk olduğu halde yine de akaryakıt ikmalinin yapıldığı ve bu durum üzerine şirketin ceza aldığı bildirildi. Diğer ihmal olarak ise lisanssız bayilik açmak gösterildi. Yapılan kapsamlı araştırmalarla bazı akaryakıt firmalarında lisans olmadan bayilik alındığı ve bu şekilde akaryakıt ikmalinin yapıldığı açıklandı. Lisansı olmayan firmalara da para cezası verildi. Tüm bu ihmaller ve aksaklıklar sebebiyle toplamda 15 akaryakıt firmasını usulsüzlük gerekçesiyle para cezası aldı. Tüm ceza toplamının 4 milyon 982 bin 912 Türk lirası olduğu açıklandı. Firma isimleri ve bu firmaların ne kadar para cezası aldıkları ise belirtilmedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tespit edilen suçlar kapsamında bir akaryakıt firmasına da madeni yağ lisansını iptal etme cezası verdi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) iki akaryakıt firmasına ise kendilerini savunma hakkı tanıdı. Firmaların yazılı savunma yapabileceği belirtildi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın