Ana SayfaEkonomiEnflasyon Rakamları Açıklandı

Enflasyon Rakamları Açıklandı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı. Eylül enflasyon rakamlarında yüzde 0.18 oranında artış görüldü.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. 2016 Eylül ayı enflasyon rakamlarında bir önceki aya göre yüzde 0,8 oranında artış görülürken enflasyon değerinin 2015 Eylül ayına göre de yüzde 7,28 oranında yükseldiği tespit edildi. 2015 Aralık ayı enflasyon değerlerine göre bu yıl yüzde 4,72 oranında artış olduğu açıklandı. Bir yıllık ortalama enflasyon değerlerinde de bu yıl yüzde 7,92 artış saptandığı gözlendi.

  Sektörler içinde dağılıma göre 2016 Eylül ayında en yüksek artış payı ulaştırma sektöründe oldu. Ulaştırma sektörü enflasyon değerlerinin yüzde 2,70 oranında arttığı görüldü. Ulaştırma sektöründen sonra en yüksek enflasyon rakamı artışının eğitim alanında olduğu belirtildi. Eylül ayı içinde eğitim alanında yüzde 1,98’lik artış meydana geldi. 

  Lokanta ve otellerde yüzde 0,67 artış gösteren enflasyon değerlerinin konut sektöründe yüzde 0,48 oranda arttığı belirtildi. 

  En Fazla Düşüş Giyim ve Ayakkabı Sektöründe 

  Eylül ayı enflasyon değerleri içinde aylık en fazla düşüşün ayakkabı ve giyim sektöründe olduğu bildirildi. Giyim ve ayakkabı alanında yüzde 3,49 oranında düşüş gözlendi. Alkolsüz içeceklerde ve gıda ürünlerinde enflasyonun düşüş yüzdesinin 0,70 olduğu açıklanırken eğlence ve kültür alanında yaşanan enflasyon düşüşünün ise yüzde 0,43 oranında gerçekleştiği açıklandı. 

  Yıllık verilere göre ise en yüksek artış alkollü içecekler bölümünde görüldü. Alkollü içecekler alanında yıllık enflasyon değerlerinde yüzde 22,61 artış olduğu belirtildi. 2015 yılı enflasyon değerlerine göre bu yıl eğitim alanında yüzde 10,37 artış, sağlık alanında yüzde 9,65 oranda artış, lokanta ve otellerde yüzde 8,31 oranında artış olduğu tespit edildi.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilerde aylık en yüksek enflasyon artışı Yozgat, Sivas ve Kayseri’de gerçekleşti. Yıllık en yüksek artış ise Adana ve Mersin’de gözlendi.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,247TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Kuveyt Türk Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

  Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.

  Yurt İçi Piyasaları TCMB Faiz Kararına Odaklandı!

  Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası toplantısından sonra süregelen belirsizlikler sebebiyle negatif bir seyir izlenirken,...

  Emeklilere Müjde: En Düşük Emekli Maaşları 7.500 TL Oldu!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam davet edildiği canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu....

  Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

  Bankaların düzenlediği sınavlar, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

  Bankalar EYT’liler için Yarışıyor: EYT Destek Kredisi Hazırlandı!

  Neredeyse 2,5 milyon insanın EYT’den faydalanarak emekli olması, bankalardaki rekabet ortamını artırdı. Bir yandan...

  4 Banka Müfettiş Yardımcısı Alımı Yapıyor!

  2023 yılı güncel banka iş ilanları arasında yer alan duyurulara göre 4 banka Müfettiş...