Enflasyon Rakamları Açıklandı

Google Haberlere Abone Ol:

Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı. Eylül enflasyon rakamlarında yüzde 0.18 oranında artış görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. 2016 Eylül ayı enflasyon rakamlarında bir önceki aya göre yüzde 0,8 oranında artış görülürken enflasyon değerinin 2015 Eylül ayına göre de yüzde 7,28 oranında yükseldiği tespit edildi. 2015 Aralık ayı enflasyon değerlerine göre bu yıl yüzde 4,72 oranında artış olduğu açıklandı. Bir yıllık ortalama enflasyon değerlerinde de bu yıl yüzde 7,92 artış saptandığı gözlendi.

Sektörler içinde dağılıma göre 2016 Eylül ayında en yüksek artış payı ulaştırma sektöründe oldu. Ulaştırma sektörü enflasyon değerlerinin yüzde 2,70 oranında arttığı görüldü. Ulaştırma sektöründen sonra en yüksek enflasyon rakamı artışının eğitim alanında olduğu belirtildi. Eylül ayı içinde eğitim alanında yüzde 1,98’lik artış meydana geldi. 

Lokanta ve otellerde yüzde 0,67 artış gösteren enflasyon değerlerinin konut sektöründe yüzde 0,48 oranda arttığı belirtildi. 

En Fazla Düşüş Giyim ve Ayakkabı Sektöründe 

Eylül ayı enflasyon değerleri içinde aylık en fazla düşüşün ayakkabı ve giyim sektöründe olduğu bildirildi. Giyim ve ayakkabı alanında yüzde 3,49 oranında düşüş gözlendi. Alkolsüz içeceklerde ve gıda ürünlerinde enflasyonun düşüş yüzdesinin 0,70 olduğu açıklanırken eğlence ve kültür alanında yaşanan enflasyon düşüşünün ise yüzde 0,43 oranında gerçekleştiği açıklandı. 

Yıllık verilere göre ise en yüksek artış alkollü içecekler bölümünde görüldü. Alkollü içecekler alanında yıllık enflasyon değerlerinde yüzde 22,61 artış olduğu belirtildi. 2015 yılı enflasyon değerlerine göre bu yıl eğitim alanında yüzde 10,37 artış, sağlık alanında yüzde 9,65 oranda artış, lokanta ve otellerde yüzde 8,31 oranında artış olduğu tespit edildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilerde aylık en yüksek enflasyon artışı Yozgat, Sivas ve Kayseri’de gerçekleşti. Yıllık en yüksek artış ise Adana ve Mersin’de gözlendi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...