Ana SayfaEkonomiEnflasyon Rakamları Açıklandı

Enflasyon Rakamları Açıklandı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı. Eylül enflasyon rakamlarında yüzde 0.18 oranında artış görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. 2016 Eylül ayı enflasyon rakamlarında bir önceki aya göre yüzde 0,8 oranında artış görülürken enflasyon değerinin 2015 Eylül ayına göre de yüzde 7,28 oranında yükseldiği tespit edildi. 2015 Aralık ayı enflasyon değerlerine göre bu yıl yüzde 4,72 oranında artış olduğu açıklandı. Bir yıllık ortalama enflasyon değerlerinde de bu yıl yüzde 7,92 artış saptandığı gözlendi.

Sektörler içinde dağılıma göre 2016 Eylül ayında en yüksek artış payı ulaştırma sektöründe oldu. Ulaştırma sektörü enflasyon değerlerinin yüzde 2,70 oranında arttığı görüldü. Ulaştırma sektöründen sonra en yüksek enflasyon rakamı artışının eğitim alanında olduğu belirtildi. Eylül ayı içinde eğitim alanında yüzde 1,98’lik artış meydana geldi. 

Lokanta ve otellerde yüzde 0,67 artış gösteren enflasyon değerlerinin konut sektöründe yüzde 0,48 oranda arttığı belirtildi. 

En Fazla Düşüş Giyim ve Ayakkabı Sektöründe 

Eylül ayı enflasyon değerleri içinde aylık en fazla düşüşün ayakkabı ve giyim sektöründe olduğu bildirildi. Giyim ve ayakkabı alanında yüzde 3,49 oranında düşüş gözlendi. Alkolsüz içeceklerde ve gıda ürünlerinde enflasyonun düşüş yüzdesinin 0,70 olduğu açıklanırken eğlence ve kültür alanında yaşanan enflasyon düşüşünün ise yüzde 0,43 oranında gerçekleştiği açıklandı. 

Yıllık verilere göre ise en yüksek artış alkollü içecekler bölümünde görüldü. Alkollü içecekler alanında yıllık enflasyon değerlerinde yüzde 22,61 artış olduğu belirtildi. 2015 yılı enflasyon değerlerine göre bu yıl eğitim alanında yüzde 10,37 artış, sağlık alanında yüzde 9,65 oranda artış, lokanta ve otellerde yüzde 8,31 oranında artış olduğu tespit edildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilerde aylık en yüksek enflasyon artışı Yozgat, Sivas ve Kayseri’de gerçekleşti. Yıllık en yüksek artış ise Adana ve Mersin’de gözlendi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.