Renault ile İran Anlaşma İmzaladı

0

Fransız ünlü otomotiv markası Renault, İran hükümeti ile yeni bir anlaşma imzaladı. Fransız otomobil üreticisi olan Renault yetkilileri bir süredir devam eden görüşmelerin olumlu sonuçlandığını ve İran ile stratejik bir anlaşmanın imzalandığını açıkladı. Anlaşma ile Renault’un İran otomotiv sektöründe güçlenmesinin hedeflendiği belirtildi.

Renault ile İran arasında imzalanan yeni anlaşma sayesinde İran’da Renault’un etkisi ve pazarı genişleyecek. Bu anlaşma ile Renault İran’da yeni bir üretim tesisi kuracak. Yapılacak bu yeni üretim tesisinde yılda 350 bin aracın üretilmesi amaçlanıyor. 

Renault üretim tesisi hazırlıklarının bir an önce başlayacağı belirtilirken 350 bin kapasiteli bu üretim tesisinin 2018 yılı içinde açılması sağlanacak. Yeni kurulacak tesise İran Endüstriyel Gelişme ve Renovasyon Fonu destek olacak ve ortaklık sağlanacak. Ortalıkla açılacak yeni tesiste Renault’un payı ve yetkisi daha geniş olacak. Renault yönetimi tarafından açıklanan tesisin bir an önce tamamlanacağı belirtildi.

Renault yetkilileri yeni yapılacak olan üretim tesisi ile İran’da yatırımlarını arttırmayı ve ülke içinde yer alan diğer yatırımlarına destek vermeyi amaçlıyor. Bu proje kapsamında ülkede mühendislik ve alım merkezlerinin oluşturulması da amaçlanıyor. Renault yönetimi bu tesis ile birlikte ülkede yeniden satış ve servis ağı kurabileceklerini, bu sayede de dağıtımcı sayısını arttırabileceklerini dile getirdi.

Yılda 350 Bin Araç Üretilecek

Renault ile İran Endüstriyel Gelişme ve Renovasyon Fonu tarafından kurulacak olan araç üretim tesisinde yıllık 350 bin araç üretimi sağlanacak. İran ve P5+1 ülkeleri arasında imzalanan anlaşma sonrası 2015 Temmuz’da İran ambargosu kalkmış büyük şirketler ülkedeki yatırımlarını canlandırmak için ülke içindeki yatırımlarına yeniden başlamıştı. Bu alanda İran piyasasına geri dönüş yapan şirketler arasında Peugeot ve Citroen bulunuyor.

Renault’un en büyük otomotiv pazarı Fransa’dan sonra İran’da bulunuyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın