Ana Sayfa Ekonomi Türkiye’nin İlk Biyokütle Tesisi 11 Ekim’de Açılıyor

Türkiye’nin İlk Biyokütle Tesisi 11 Ekim’de Açılıyor

-

Türkiye’nin ilk biyokütle tesisi olacak tesis 11 Ekim’de Gönen’de hizmet vermeye başlayacak. Balıkesir Gönen’de kurulan biyokütle tesisi Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor. Mutlular Enerji tarafından yapılan tesisin bir süredir devam eden deneme çalışmaları tamamlandı ve tesis kullanıma hazır hale geldi. 11 Ekim’den itibaren tesis enerji üretimine başlayacak.

EPDK tarafından lisans verilen biyokütle tesisinin 49 yıllık lisans aldığı bildirilirken Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin proje üzerinde yüzde 5 hisse satın aldığı ve tesise ortak olduğu açıklandı. Türkiye’nin ilk biyokütle tesisi için harcanan paranın 60 milyon dolar olduğu belirtildi. Balıkesir Gönen’de kurulan dev tesisin saatte 30 MW güçle kurulduğu ve tesisten bir gün içinde 700 ton atıktan geri dönüşümle 720 MW enerji edilmesinin hedeflendiği açıklandı. Biyokütle tesisi enerji atıklarından enerji üretecek ve Balıkesir’in tüm elektrik ihtiyacını karşılayacak.

60 Milyon Dolarlık Tesis

Yapım maliyeti 60 milyon dolar olan lisanslı biyokütle tesisi Türkiye’de bir ilk olacak ve başarılı olması halinde diğer şehirlerde de benzerleri yapılacak. Projeye yatırım yapanlardan biri olan yatırımcı İbrahim Mutlu 13 Ekim tarihinde Balıkesir Büyükşehir Belediye’sine tesisin yüzde 5 hissesinin verileceğini ve bu şekilde ortalığın resmi bir hale geleceğini söyledi.

Biyokütle tesisinin ilk aşamada daha küçük çaplı elektrik üreteceği, ilk adımda sadece Gönen’deki kırsal bölgelerin elektriğini karşılayacak kadar üretim yapılacağı belirtildi. Tesisin sonraki büyük hedesi ise tüm Balıkesir’in elektriğini üretmek olacak. 

60 milyon dolar bütçe ile Balıkesir Gönen’de kurulan biyokütle tesisinde toplamda 300 kişinin istihdam sağlayacağı belirtildi. Biyokütle tesisinde geri dönüşümle enerji üretmek için çeltik sapı, mısır sapı,kanalo,  orman altılığı ile hayvan gübresi kullanılacak. Tesisin aynı zamanda çevreye duyarlı bir enerji santrali olacağı ve  çevreye hiçbir zarar vermeden üretim yapılacağı belirtildi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,859BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
34TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler