Türkiye Petrolleri Özelleştiriliyor

0

Türkiye Petrolleri firması özelleştirme için ilk ihalesini yapmak üzere. Şirket için ihale başvurularının geçtiğimiz cuma günü bittiği belirtildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklama da Türkiye Petrolleri şirketinin yüzde 100 hissesinin özelleştirileceği açıklandı. Türkiye Petrolleri şirketi yüzde 4,4 payı ile Türkiye akaryakıt dağıtım pazarında altıncı sırada yer alıyor. 

Şirketin hisseleri için başvuran adaylar arasında akaryakıt sektörü dışından kişilerin de olduğu belirtildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ihale için başvuru sürecinin bittiğini ve tüm taliplerin başvuru yaptığını belirterek konuyla ilgili açıklamaların kısa bir zaman içinde kamuya açıklanacağını belirtti. 30 Eylül’de biten başvuru sürecinin uzatılmayacağı bildirildi.

Türkiye Petrolleri şirketinin hisseleri için başvuru yapan firmalardan birisinin Turkuaz Petrol olduğu belirtildi. Zülfikarlar Holding’e bağlı olarak çalışan Turkuaz Petrol Genel Müdürü Çağdaş Demirağ bu teklif haberini doğruladı.

5 Firmadan Teklif 

Türkiye Petrolleri şirketinin hisseleri için Turkuaz Petrol dışında 4 firmanın daha başvuru yaptığı ve hisselere talip olduğu açıklandı. Türkiye Petrolleri ihalesine başvuru yapan firmaların Siyah Kalem, SBK Holding ve Termopet-Net-Cemil Direkci OGG olduğu açıklandı. İsimleri açıklanan firmalar 400 tane bayisi bulunan Türkiye Petrolleri şirketi hisseleri için yarışacak. 

Türkiye’de akaryakıt sektöründe altında sırada yer alan Türkiye Petrolleri şirketinin tüm hisselerinin satılacağı belirtildi. İhalenin yakın zamanda başlayacağı belirtilirken tüm hisseler için 5 şirket yarışacak. Hisselerin blok satış yöntemi ile kamulaştırılacağı belirtilirken ihalede kapalı zarflarla teklifler verileceği, pazarlık yapma usulüyle satışın gerçekleştirileceği açıklandı. 

Türkiye Petrolleri şirketinin satışının yapılacağı ihaleye katılacak olan firmalardan 10 milyon lira para yatırılmaları istenecek. 

Hisse satışı gerçekleştirilecek Türkiye Petrolleri A.Ş’nin 400 bayisinin yanında 7 akaryakıt depolama tesisi, 333 bin metreküp akaryakıt depolama kapasitesi ve 2 adet LPG dolum tesisi bulunuyor. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın