Benzin ve Motorine Zam Yapıldı

0

Türkiye’de akaryakıta zam yapıldığı açıklandı. Hem benzine hem de motorine zam yapıldığı belirtildi. Akaryakıt dağıtım şirketleri tarafından yapılan açıklama ile benzinin litresine 14 kuruş, motorinin litresine de 12 kuruş zam yapıldığı bildirildi. Zamlı akaryakıt fiyatları bugünden itibaren tüm Türkiye akaryakıt dağıtım alanlarında geçerli olacak. 

Benzin ve motorine yapılan zamlar sonucunda fiyatlarda değişiklik olacak. Ankara’da eskiden benzinin litresi ortalama 4,74 lira iken yeni yapılan zamla bu fiyat ortalama 4,88 lira olacak. İstanbul’da benzinin litresi ortalama olarak 4,69 lira iken yeni zamla birlikte artık 4,83 liradan satışa sunulacak. İzmir’de ise eski benzin litresi fiyatı 4,72 iken artık benzinin litresi ortalama 4,86 liradan satışa sunulacak. 

Zamla birlikte yenilenen motorin fiyatları ise İstanbul’da 4,02 liradan 4,14 liraya çıkacak. İzmir’de eskiden 4,06 lira olarak satışa sunulan motorin bugünden itibaren 4,18 lira üzerinden satılacak. Ankara’da motorin fiyatları da 4,08’den 4,20 liraya çıkacak.

Akaryakıt dağıtım firmaları tarafından açıklanan zam fiyatlarının şehirlere ve serbest piyasa değerlerine göre değişiklik gösterilebileceği belirtildi.

Akaryakıt dağıtım şirketleri benzin ve motorine en son 9 Eylül 2016 tarihinde zam yapmıştı. 9 Eylül 2016 tarihinde motorine 6 kuruş, benzine de 12 kuruş zam yapılmıştı. 

Brent Petrol Fiyatında Artış

Dünyada ise petrol fiyatları artmaya devam ediyor. Brent petrolun varil fiyatı en son 52,7 dolarla zirveye çıkmıştı. ABD’den yapılan petrol stoklarında düşüş açıklaması sonrası artış gösteren Brent petrol varil değerinin son olarak 51,73 dolar değerine ulaştı. Brent petrol varil fiyatında yüzde 1,02 oranında artış olduğu gözlenmişti. 

En son yaptıkları gayriresmi toplantı ile petrol ürerimini sınırlama kararı alan OPEC’in bir sonraki gayriresmi toplantısını İstanbul’da yapılacağı açıklandı. İstanbul’da yapılacak OPEC gayriresmi toplantısının 8 ile 13 Ekim arasında yapılacağı bildirildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın