Türkiye’de elma üretiminin üçte biri Isparta’da gerçekleşiyor. Isparta’da bahçelerinde elma üretimi yapan üreticiler tüccarlara elmayı dalında satıyor.

Isparta Eğirdir, Gelendost, Senirkent ve Yalvaç ilçelerinde yıllardır elma üretimi yapılıyor. Eğirdir, Gelendost, Senirkent ve Yalvaç beldelerinde bulunan 5 bin aile elma üretimi yapıyor. 5 bin ailenin elma üretimi yaptıkları alan ise yaklaşık olarak 292 bin dekarlık büyüklükte. Isparta’nın bu beldelerinden geçen yıl yapılan elma hasılatı ise 436 bin ton olarak gerçekleştirildi. Türkiye’de üretilen elma miktarının üçte biri sayılan bu üretim elmaları yurt dışına ihraç ediliyor. 

Isparta’da yer alan 5 bin aileden bir kısmı ürettikleri elmayı topladıktan sonra soğuk hava depolarında saklıyor ve alıcısını bekliyor. 5 bin aile içinde yüzde 35’lik bir kesim ise elmaları dalında satıyor. 

Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk konuyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Selçuk Isparta’da her yıl yapılan elma hasatının 10 gün önce başladığını dile getirdi ve elmanın kilosunun 8,8 kuruş ile 1,2 lira arasında alıcı bulduğunu söyledi. Üreticilerin bu yılki hasat miktarından memnun olduğunu ifade eden Selçuk üreticilerin bir kısmının elmayı sakladığını bir kısmının ise dalından koparmadan sattığını söyledi. 

Elmayı dalında satan üreticilerin daha çok kar ettiklerini belirten Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk elmanın soğuk hava depolarında bekletilmesinin daha maliyetli bir iş olduğunu söyledi. Elmaının kilosunun 60 kuruşa alındığını belirten Selçuk elmayı soğuk hava depolarında bekleten kişilerin ayrıca elmayı muhafaza edebilmek için 40 kuruş daha harcama yaptığını ve bu sebeple zararlı çıktıklarını söyledi. Bunu ödemeyi istemeyen üreticilerin ise hemen tüccarla anlaşıp elmayı bekletmeden sattığı belirtildi. Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk üreticilerin yüzde 35’lik bir kısmının bu şekilde satış yaptığını da belirtti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın