Son yıllardaki alınan taşıtların ücretini ödeme şekillerine bakıldığında kredi çekerek gerçekleştirildiği görülüyor. Peki araç satın almak için uygun kredi nasıl alınır neye dikkat edilmeli? 

Uzman analist Mehmet Emin Karac araç almak için kredi alacak vatandaşları uyardı. Onlara kredi çekerken dikkat etmesi gerekenleri aktardı. 

Yüksek faiz oranından kaçınmak için alınacak krediye önden bir miktar peşinat vermek faiz oranını kısmen de olsa azaltacaktır. Kalan kredi borcu taksitle yapılandırıla bilinir. Bankalar, peşinatsız kredi alan müşterilerle önden bir kısmını peşinat sunarak kredi alan müşterilere aynı faiz oranını vermiyor. Aralarında çok düşük farklar olsa da peşinat sunarak kredi alan müşteri daha uyguna kredi alabiliyor. 

Tabii müşterinin önüne her banka aynı kredi oranını sunmuyor. Kredi çekilecek bankada dikkatle seçilmeli. Faiz oranları ile birlikte sundukları vade seçenekleri de bir o kadar önemli. Ayrıca bankaların müşterilerden istedikleri başta dosya masrafı olmak üzere bir çok ücrette kıyaslanmalı. Şu da unutulmamalı ki vade süresini ne kadar uzun seçerseniz faiz oranı da o kadar fazla olacaktır. Buna bağlı olarak da aldığınız kredinin 2 katına kadar varan bir ödeme olasılığı doğacak. 

Aylık gelirinize göre ve alacağınız aracın mali boyutuna bağlı olarak en düşük krediyi almaya çalışmalı tüketiciler. Fazla kredi demek daha fazla faiz demek. Bu yüzden çok uçuk kredilerden kaçınılmalı.  

Tüketiciler ödemeyecekleri kredileri hiç düşünmemeli bile. Ödenmeyen krediler sonucu müşterilerin kredi notları kırılıyor, daha ileri seviyelerde de hapis cezasına kadar cezai işlemler uygulanıyor. 

En çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi alınacak kredinin banka tarafından ‘taşıt kredisi’ olarak adlandırılmış olmasıdır. Diğer kredi oranlarına nazaran taşıt kredileri daha düşük faiz oranlarına sahip. Fakat bazı bankalarda tüketici kredisi taşıt kredisine göre daha uygun olabiliyor. Bunlar en ince detayına göre irdelenmeli.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın