Ana Sayfa Krediler Taşıt Almak için Kredi Çekecek Vatandaşlar Dikkat

Taşıt Almak için Kredi Çekecek Vatandaşlar Dikkat

-

Son yıllardaki alınan taşıtların ücretini ödeme şekillerine bakıldığında kredi çekerek gerçekleştirildiği görülüyor. Peki araç satın almak için uygun kredi nasıl alınır neye dikkat edilmeli? 

Uzman analist Mehmet Emin Karac araç almak için kredi alacak vatandaşları uyardı. Onlara kredi çekerken dikkat etmesi gerekenleri aktardı. 

Yüksek faiz oranından kaçınmak için alınacak krediye önden bir miktar peşinat vermek faiz oranını kısmen de olsa azaltacaktır. Kalan kredi borcu taksitle yapılandırıla bilinir. Bankalar, peşinatsız kredi alan müşterilerle önden bir kısmını peşinat sunarak kredi alan müşterilere aynı faiz oranını vermiyor. Aralarında çok düşük farklar olsa da peşinat sunarak kredi alan müşteri daha uyguna kredi alabiliyor. 

Tabii müşterinin önüne her banka aynı kredi oranını sunmuyor. Kredi çekilecek bankada dikkatle seçilmeli. Faiz oranları ile birlikte sundukları vade seçenekleri de bir o kadar önemli. Ayrıca bankaların müşterilerden istedikleri başta dosya masrafı olmak üzere bir çok ücrette kıyaslanmalı. Şu da unutulmamalı ki vade süresini ne kadar uzun seçerseniz faiz oranı da o kadar fazla olacaktır. Buna bağlı olarak da aldığınız kredinin 2 katına kadar varan bir ödeme olasılığı doğacak. 

Aylık gelirinize göre ve alacağınız aracın mali boyutuna bağlı olarak en düşük krediyi almaya çalışmalı tüketiciler. Fazla kredi demek daha fazla faiz demek. Bu yüzden çok uçuk kredilerden kaçınılmalı.  

Tüketiciler ödemeyecekleri kredileri hiç düşünmemeli bile. Ödenmeyen krediler sonucu müşterilerin kredi notları kırılıyor, daha ileri seviyelerde de hapis cezasına kadar cezai işlemler uygulanıyor. 

En çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi alınacak kredinin banka tarafından ‘taşıt kredisi’ olarak adlandırılmış olmasıdır. Diğer kredi oranlarına nazaran taşıt kredileri daha düşük faiz oranlarına sahip. Fakat bazı bankalarda tüketici kredisi taşıt kredisine göre daha uygun olabiliyor. Bunlar en ince detayına göre irdelenmeli.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,883BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
34TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler