Geçen seneye kıyasla yapılan cari açık karşılaştırmaları sonucunda beklenen veriler ortaya çıkmadı. Geçen seneye oranla karşılaştırılan cari açık verileri beklenenden daha üst seviyede olunca dudak uçuklattı. 1,78 Milyar Dolar olan cari açık için beklentiler 1,5 Milyar Dolar yönündeydi.

Cari açıklar ile ilgili açıklama Merkez Bankası tarafından yapıldı. Merkez Bankası’nın yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda 12 ay boyunca hesaplanan toplam cari açık tutarı; 31 Milyar 19 Milyon ABD Doları şeklinde gerçekleştiği belirtildi. 2016 yılının 8 aylık dilimi kapsamında cari açık verisi ise;  açık 23 milyar 547 milyon ABD doları şeklinde eğilim gösterdi.

MERKEZ BANKASINDAN DUDAK UÇUKLATAN AÇIKLAMA

Merkez Bankası cari açık verileri hakkında yaptığı açıklamasında şu sözleri kullandı; “Ödemeler dengesi tablosunu incelediğimizde ve bu tablodaki dış ticaret açığı verilerine baktığımızda, 2015 yılının aynı ayına oranla  169 milyon ABD Doları miktarında bir azalma yaşayıp 3.529 milyon ABD Dolarına düştüğünü görmekteyiz. Aynı tablodaki  hizmetler dengesi fazlasına göz attığımızda ise; 1.818 milyon ABD Doları tutarında bir düşüş görerek 2.547 milyon ABD Dolarına gerilediğini bariz bir şekilde söyleyebiliriz. Bunun haricinde birincil gelir dengesi açığının  da yükseldiğini söyleyerek  denge açığının 341 Milyon ABD Doları yükselme yaşayarak  848 Milyon ABD Dolarına çıktığı sonucuna ulaşarak tüm bunlardan dolayı da cari işlemler açığında beklenenden fazla bir artış yaşadığımız sonucuna ulaştık.” Şeklinde konuşarak 2016 cari açığın dudak uçuklatan verilerini anlattı.

MERKEZ BANKASI PARASAL OLMAYAN ALTIN KALEMİ VERİLERİ

İthalat ve ihracat anlamında da açıklamalarda bulunan Merkez Bankası açıklamalarına parasal olmayan altın kalemi hakkında bildirimler yaparak devam etti. 2015 yılının Ağustos ayına kıyasla değerlendirme yapan Merkez Bankası geçen sene 260 milyon ABD Doları net ithalatın yapıldığını söylerken 2016 yılının Ağustos ayında ise; 82 Milyon ABD Doları net ihracatın gerçekleştiğini vurguladı.

 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın