Yaz döneminde daha bariz bir şekilde yaşanan Rusya ve Türkiye arasında soğuk rüzgarlar artık geçmeye başladı. Türkiye cephesinden Rusya’ya getirilmesi yasak olan tarımsal ürünlere yönelik düzenleme yeniden gözden geçirildi ve yapılan değişiklikler sonucunda Rusya marketlerine Türk tarım ürünlerinin girmesine karar verildi.

RUS HÜKÜMETİ TÜRK TARIM ÜRÜNLERİNE YASAĞI KALDIRIYORAçıklama Rusya Federasyonu Hükümeti resmi internet sitesi aracılığı ile yasak olan Türk tarımsal ürünleri hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamalar neticesinde yasak konumunda olan Türk tarımsal ürünlerinin serbestleşmesine dair ilk adımlar atılmaya başlandı.

Rusya Hükümeti tarafından kaldırılan yasaklar 9 Ekim 2016 tarihi ile birlikte başlangıç vermeye başladı. Yasaklar listesinde yer alan ve 1020 numaralı kararname kapsamında denetlenen tarımsal ürünler arasında  taze ve kurutulmuş portakal, mandalina ve diğer narenciye ürünleri, taze kayısı, şeftali, erik gibi tarımsal ürünler bulunuyordu. 9 Ekim’de bu ürünler yasaklar listesinden çıkarılmaya başlandı.

RUS HÜKÜMETİ AÇIKLAMA YAPTI

Rus Hükümet konu ile ilgili resmi ve yazılı bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada; Rus vatandaşlarının korunması amacı ile Türk tarım ürünlerine gelen 28 Kasım 2015 tarihli düzenlemeler ile ilgili yaptırımlar konusunda 314 numaralı kararın yeniden uygulanmaya başlandığını söyledi.  

BİRÇOK TARIM ÜRÜNÜNÜN YASAĞI KALDIRILDI

Resmi internet sitesi aracılığı ile yapılan duyurular ve resmi olarak yapılan açıklamalar dizgisini yapılan imzalar takip etti. Kararnameden hareketle yasaklanan birçok tarım ürününün yeniden ülkeye girişinin iznine karar verildi. Yasağı kaldırılan Türk tarım ürünleri arasında ise; taze portakal ya da kurutulmuş portakal, aynı şekilde taze veya kurutulan mandarin, klementines, vilkingi gibi tarım ürünlerinin yanı sıra kayısı, şeftali ve erik gibi meyvelere de izin çıktı.

1 HAFTA SONRA TÜRK TARIM ÜRÜNLERİ RUSYA MARKETLERİNDE

Konu ile ilgili açıklamalarda Rusya marketlerine Türk tarım ürünlerinin ne zaman girmeye başlayacağına yönelik duyurulara da yer verilerek 1 hafta sonrası işaret edildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın