2 milyon 600 bin gencin iş bulabilmesi için özel istihdam büroları tarafından destek sağlanacak. İlk basamakta 500 adet özel büro başta İŞKUR olmak üzere iş ve işçi bulma kurumları arasında temaslarda bulunarak gençlere destek verecek. 

İş hayatında artık yeni bir döneme geçiliyor. Hükümet yetkilileri tarafından daha önce verilen söz ile 3 yıl içerisinde 2 milyon 600 bin gence iş sağlanacak. Bu konuda da özel istihdam bürolarından destek alınacak. Bu kapsamda özel istihdam bürolarında gençlere mesleki eğitimler verilecek. Doğum, askerlik, izin gibi durumlarda büroların kiralık işçi çalıştırma hakkı olacak. 

Özel istihdam büroları yönetmelikte dün itibari ile yürürlüğe girmiş oldu. Bu bürolarda gençlerin mevsimlik tarım işleri, temizlik işleri, hasta çocuk yaşlı bakım işleri ve süre sınırı aramayan geçici işleri bulmada yardımcı olacak. İş sahibi olan gençlere esnek çalışma saatleri verilecek.  

Olası grev durumlarında iş yerlerinde geçici işçi çalıştırılmayacak 

Yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre özel istihdam büroları tarafından bir iş yerinde görevlendirme yapılarak geçici iş ilişkileri kurulabilecek. Böylelikle bürolar ihtiyaç halinde İŞKUR’dan geçici işçi isteyebilecek. Fakat bazı durumlarda bu ilişki yetkisini kaybedecek. Özellikle toplu işçi çıkaran kamu kurum ve kuruluşları ile yer altında maden çıkaran iş yerlerinde geçici işçi ilişkisi kurulumu gerçekleşmeyecek. Ayrıca yeni düzenlemeye göre geçici işçi çalıştıran iş yerlerinde olası bir grev durumunda geçici işçi çalıştıramayacak.  

İşçiler maaşlarını alamadığında yada eksik aldığında şikayette bulunacaklar 

İşverenler, geçici işçilerin maaşını ödemede sıkıntı çektiği vakitlerde 3 ay süreye kadar özel istihdam bürolarına katkı ücreti ödememe hakkına sahip olacak. Amaç işçilerin maaşını ertelemeden tam zamanlı eksiksiz ödeyebilmek. Maaşını alamayan veya eksik alan işçiler il müdürlüklerine veya hizmet merkezlerine şikayette bulunabilecek.  

Geçici işçi sayısında işletmelere sınırlama var 

İşletmelerin büyüklüklerine göre en fazla çalışan işçi sayısının dört biri oranında geçici işçi çalıştırılabilecek. 10 veya daha az işçi çalıştıran iş yerlerinde en fazla 5 geçici işçi çalıştırılacak.  

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın