Ana SayfaEkonomiFındık Fiyatları Düşüyor Üretici Şaşırıyor

Fındık Fiyatları Düşüyor Üretici Şaşırıyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Bu sene fındık fiyatları üreticisini üzdü. Uzun zamandır yüksek fiyatlardan satışa çıkan fındık artık bu sezon birden düşerek üreticisini önce şaşkına çevirdi, sonra da üzdü. TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan fındık fiyatlarının 15 TL’den 11 TL’ye düşmesi üreticiyi şaşırttığını belirtti.

   

  Fındık fiyatlarının ani bir düşüş yaşaması sonrasında açıklama Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından gerçekleştirildi. TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda da Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı konumunda olan Arslan Soydan, kabuklu fındık fiyatlarının fındık sezonu içerisinde 15 TL’den alıcısını bulduğunu ve bugün itibari ile 11 TL’ye kadar gerilediğine şahit olduklarını ifade ederek şaşkınlığını belli etti.

  BİR GÜNDE 0.25 TL DÜŞTÜ

  Ordu’dan  gelen fiyatlara göre bugün 50 randımanlı kabuklu fındık 11 TL gibi cüzi bir fiyattan satıcıya sunuldu. Daha dün 11,25 TL’den alıcı bulunduğuna işaret eden Soydan bir günde 0.25 TL gibi bir düşüşün üreticileri üzdüğüne işaret etti.

  SOYDAN FINDIĞIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

  TZOB Yönetim Kurulu Üyesi fındığın önemi hakkında da açıklamalarda bulunarak Ordu başta olmak üzere hemen her Karadeniz Bölgesi ilinde fındığın önemli bir geçim kaynağı olduğuna işaret ederek sadece üretici için değil; ayı zamanda da ülkemiz için de büyük bir yatırım olduğunu belirtti. Fındık üretimi sayesinde ülkemizin yıllık bazda 2,5 ile 3 Milyar Dolar Döviz girdisi sağladığını söyleyen Soydan ülkemizin fındık ihracatının büyük bir kısmını karşıladıklarını anlattı.

  SERBEST PİYASA FINDIĞI OLUMSUZ ETİKİLİYOR

  Fındık üreticilerini üzen ve ülkemizi de olumsuz yönde etkileyen fındık fiyatlarının düşüş gerekçesini de açıklayan Soydan, serbest piyasaya dikkatleri çekti. Ülkemizde 2009 yılından sonra fındık için serbest piyasa koşullarının geçerli olduğunu bunun da fındık fiyatlarında istikrarsızlığa yol açarak üreticiyi mutsuz ettiğini söyledi ve konuşmasını tamamladı.

   

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,246TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.