Ana SayfaEkonomiFındık Fiyatları Düşüyor Üretici Şaşırıyor

Fındık Fiyatları Düşüyor Üretici Şaşırıyor
F

-

Bu sene fındık fiyatları üreticisini üzdü. Uzun zamandır yüksek fiyatlardan satışa çıkan fındık artık bu sezon birden düşerek üreticisini önce şaşkına çevirdi, sonra da üzdü. TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan fındık fiyatlarının 15 TL’den 11 TL’ye düşmesi üreticiyi şaşırttığını belirtti.

 

Fındık fiyatlarının ani bir düşüş yaşaması sonrasında açıklama Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından gerçekleştirildi. TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda da Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı konumunda olan Arslan Soydan, kabuklu fındık fiyatlarının fındık sezonu içerisinde 15 TL’den alıcısını bulduğunu ve bugün itibari ile 11 TL’ye kadar gerilediğine şahit olduklarını ifade ederek şaşkınlığını belli etti.

BİR GÜNDE 0.25 TL DÜŞTÜ

Ordu’dan  gelen fiyatlara göre bugün 50 randımanlı kabuklu fındık 11 TL gibi cüzi bir fiyattan satıcıya sunuldu. Daha dün 11,25 TL’den alıcı bulunduğuna işaret eden Soydan bir günde 0.25 TL gibi bir düşüşün üreticileri üzdüğüne işaret etti.

SOYDAN FINDIĞIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi fındığın önemi hakkında da açıklamalarda bulunarak Ordu başta olmak üzere hemen her Karadeniz Bölgesi ilinde fındığın önemli bir geçim kaynağı olduğuna işaret ederek sadece üretici için değil; ayı zamanda da ülkemiz için de büyük bir yatırım olduğunu belirtti. Fındık üretimi sayesinde ülkemizin yıllık bazda 2,5 ile 3 Milyar Dolar Döviz girdisi sağladığını söyleyen Soydan ülkemizin fındık ihracatının büyük bir kısmını karşıladıklarını anlattı.

SERBEST PİYASA FINDIĞI OLUMSUZ ETİKİLİYOR

Fındık üreticilerini üzen ve ülkemizi de olumsuz yönde etkileyen fındık fiyatlarının düşüş gerekçesini de açıklayan Soydan, serbest piyasaya dikkatleri çekti. Ülkemizde 2009 yılından sonra fındık için serbest piyasa koşullarının geçerli olduğunu bunun da fındık fiyatlarında istikrarsızlığa yol açarak üreticiyi mutsuz ettiğini söyledi ve konuşmasını tamamladı.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol