Ana SayfaEkonomiYeni Çalışanlara da Promosyon Ödemesi Yapılmalı

Yeni Çalışanlara da Promosyon Ödemesi Yapılmalı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), bankalar ile kamu kurumlarının maaşlarda promosyon ödemesi konusunda anlaşma yaptığı tarihten sonra da görevine yeni başlayan kişilerinde promosyon ödemesi alması için tavsiyede bulundu. 

  Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bankalığına bağlı olarak çalışan il müdürlüğündeki 55 personele banka tarafından maaşlarının yanı sıra promosyon ödemesi de yapıldı. Bunun üzerine banka ile kurum arasında imzalanan sözleşmeden sonra işe başlayan bir memur KDK’ya başvuruda bulundu. KDK da açıklama yaparak bu durumun eşitlik ve hakkaniyete uygun olmadığını belirtti. İlgili kuruma bildiride bulunarak imzalanan sözleşmeden sonra işe yeni başlayan kişilere de promosyon ödenmesi gerektiğini açıkladı. Kurum bu durumun hemen ardından yeni personellerin de promosyon ödemesi alabilmesi adına yeni düzenleme yapılması için Başkanlığa başvuruda bulundu. 

  Kurum tarafından Başkanlığa sunulan bildiride, kurumda 55 personelin maaşları birlikte promosyon ödemesi aldığını, fakat işe sözleşmenin imzalanmasının ardından giren personelin alamadığını yazdı.  

  Kararda ayrıca daha önce uygulamaya konulan yönetmeliğin dışına çıkmadan hareket edildiği ve şikayette bulunan personele bu konuda ödeme yapılamadığını ya belirtildi. Kararda uygulamaya konulan yönetmeliğin yeniden düzenlenerek, sözleşme sonrası işe giren personellere de promosyon ödemesi yapılması gerektiği söylendi. 

  Çalışma barışına ciddi anlamda zarar verecektir. 

  İmzalanan protokol tarihi sonrası işine yeni başlayan personellere promosyon ödemesinin yapılmamasının anayasada yer alan eşitlik ilkesine ayrı olduğu belirtildi. Ayrıca şunlara da değinildi: 

  ” Şuanda kurumda çalışan bütün personeller aynı banka altında maaşlarını alabilmektedir. Bu banka tarafından maaş alan kişilere sağlanacak ek mali imkanlardan herkesin yararlanması eşitlik ilkesinin bir gereğidir. Protokolün imzalandığı tarihte işte olan personele promosyon ödemesi yapılırken, sonradan işe giren personelin promosyon hakkının olmaması çalışma barışına ciddi derecede zarar verecektir. ” 

  Kararda benzer şikayetlerin günden güne artarak kurumlara bildirildiği de belirtildi. Şu anki protokol ile devam edilmesinin eşitliğe aykırı olduğunu açıklanarak protokolün Başbakanlık Genelgeleriyle düzenlemeye alınması için çalışmaların başlatılması gerektiği de söylendi. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,246TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.