Ana SayfaEkonomiKozmetik Alışverişlerinde Yeniden Taksitli Döneme Geçilebilinir

Kozmetik Alışverişlerinde Yeniden Taksitli Döneme Geçilebilinir

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Geçtiğimiz ay içinde hükümet yetkilileri tarafından yapılan yeni düzenleme ile kozmetik ürünlerinin alışverişinde kredi kartlarındaki taksitler 9’dan sıfıra indirilmişti. Bu uygulamanın yeniden değişmesi gündeme geldi. Tekrardan kozmetik ürünlerinde taksitli alışverişe geçilme ihtimali yüksek. 

  Son yıllardaki verilere göre kozmetik ürünlerinin yapıldığı alışverişlerde ödemelerin taksitli yapıldığı alışverişler yüzde 50’nin üzerinde bir orana sahip. Son zamanlarda lüks marka değerine sahip kozmetik ürünlerine olan eğilim fiyatların yüksek olmasından dolayı taksitli alışverişe teşvik ediyordu. Selektif Kozmetikçiler Derneği Başkan Yardımcısı Tekin Acar yaptığı açıklamada 27 Eylül tarihi ile uygulamaya geçilen taksitsiz kozmetik ürünleri alışverişlerinde sektöre zarar verdiğini söyledi. Son 10 günlük verilere göre bu sektördeki alışveriş oranları yüzde 50 oranı kadar düşüş yaşadı. 

  Acar: ” Sıfır taksite düşmesinden dolayı gerek müşteriler gerekse bizler şikayetlerimizi ilgili mecralara yaptık. TOBB aracılığı ile Başbakan Binali Yıldırım ve bankalara şikayetlerimizi bildirerek durumun bir an önce düzeltilmesi gerektiğini söyledik. Aldığımız bilgilere göre ekonomiden sorumlu yetkililerimizde taksitsiz kozmetik ürünleri alışverişlerindeki düşüşlerin durumundan memnun değil. Biz bir an önce eskisi gibi taksitli döneme geçeceğimizi düşünüyoruz. 

  Neden taksitsiz bir uygulama getirdi? Pek bir yanıtını bulamadık bizler. Sektörde zaten ithalat oranları çok düşük. Taksitsiz alışveriş uygulaması ile birlikte satışlarda düşüşe geçti. Duyumlara göre 2 hafta içerisinde kozmetik alışverişlerindeki taksitlerin 6 veya 9’a çıkarılacağı planları var. ” dedi 

  ‘Neden taksit yok’ soruları yağdı 

  Acar, tüketicilerin bu uygulamadan hiç memnun olmadığını belirterek sürekli olarak şikayetler aldıklarını söyledi. Acar, tüketicilerin 200-300 liralık parfümleri tek ödemede alamadıklarını fakat uzun süredir kullandıkları için de buna alıştıklarını söyledi.  Mağazalara şikayetlerde bulunarak neden taksit yapmadıklarını konusunda soruların yağdığını belirtti. 

  İthalat oranları son yılda düşüşe geçti 

  İstatistiklere göre toplamda 1.1 milyar dolarlık ithalat hacmi ile yüzde 35,5 oranı ile ‘sanayine hammadde ürünleri olarak kullanılan koku veren madde karışımlarına’ ait. Geçen seneden beri bu alanda yüzde 10’luk bir azalma söz konusu. Bu alanın hemen ardında ithalattaki payı yüzde 22 olan güzellik makyaj ve cilt bakım malzemeleri geliyor. Geçen seneye göre de bu alanda yüzde 3,5 oranında düşüş yaşandı. İthalat rakamlarında yüzde 15’lik bir paya sahip olan saç ürünleri de yurtdışından gerçekleştirilen alımlar da yüzde 13 oranında azalış gösterdi. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,248TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.